Work and Travel Yapın Ama …

Arkadaşlar merhaba. Çoğu arkadaşımız Work and Travel için düşünme aşamasında olduğu için ben de kendimce tecrübelerimi paylaşmak istedim. Giden arkadaşlar olarak böyle yaparsak gidecek arkadaşların daha iyi bir yaz geçirmesini sağlayabiliriz diye düşünüyorum.

Ben bu sene Virginia’da lifeguard+ikinci iş olarak bir restaurantta da çalışarak work and travel yaptım. Öncelikle şunu söyleyebilirim ki work and travel Amerika’lıların çalışmadığı veya ücretini düşük bulduğu işlere ve bölgelere mevsimlik işçi gönderme tarzında bir program. Çok şanslı değilseniz muhtemelen böyle bir yerde çalışacaksınız. Tabi çok güzel yerlerde çalışma şansınız da olabiliyor. Çalışma kısmı tamamen bir eziyet oluyor. Yani benim için öyleydi. Bazen köy gibi yerlere de gidebiliyorsunuz. Bunun avantajı para biriktirirken kendini gösteriyor tabi. Diyeceğim şu ki bana tecrübe anlamında, dil anlamında çok şey kattı Amerika.

Özellikle gezme kısmı çok mükemmeldi. Kaliforniya’yı, Miami’yi, New York’u belki bir daha böyle gezme fırsatı bulabilir miydim bilmiyorum. Gidin, çalışın, gezin, görün, gelin ama giderken bir kaç uyarı yapmak istiyorum, bazı work and travel uyarılarım olacak.

Work and Travel Uyarıları

– Saatlik ücreti 8-9 dolardan az işlere gitmeyin. 7 dolar güzel bir ücret gibi gözükebilir ama bu işin içine vergi de giriyor ev kirası da giriyor rahat rahat gezemezsiniz.

– Gideceğiniz işin job offer’ını iyi inceleyin.

– Gideceğiniz bölgeyi iyi seçin.

– Özellikle sizlere tavsiye veren, work and travel şirketlerine yönlendiren insanlara dikkat edin. Tabi ki iyi niyetli insanlar var ama bazı insanlar bu işi sırf komisyon için yapıyor. Kendi work and travel‘ı kötü olsa bile para kazanmak için sizi kötü bir şirkete yönlendirebilirler.

Ben kendi gittiğim şirkette iş anlamında sorun yaşamadım anlattıkları her şey olduğu gibiydi, iş ücreti aldığım saat falan ama karşı şirketim (Amerika’da olan) berbattı. 3 ay fareli bir evde yaşayıp ırkçılığa da maruz kaldık. 1 gün kaldığımız ev için 7 gün parası da ödedik. Şikayet edince otel lüksü bekleme, siz sözleşmeyi böyle imzaladınız personelimizi uyardık vesaire cevapları da aldık. Türkiye’deki work and travel şirketime bu konularda problemim olduğunu söyleyince herkes alışıyor alışırsın, sen de onlara ırkçılıkla karşılık ver cevabı aldığım için kızgınım. O yüzden hiç bir arkadaşımı yönlendirmiyorum. Şirketleri iyice araştırın sorun edin ama genelde çoğu aynı kapıya çıkıyor?

!!!!! Amerika’da lifeguard olarak çalışacak arkadaşlar bu uyarı size: Kesinlikle Amerika’daki karşı şirket olan *High Sierra Pools* denen berbat firmaya KESİNLİKLE AMA KESİNLİKLE gitmeyin. Türkiye’den onlara lifeguard gönderen bir kaç şirket var dikkatli olun. Bizi soydular siz soyulmayın.

Kısaca work and travel güzel bir deneyim ben kendi work and travel’ımın büyük bir kısmını çalışarak ödemiştim. İmkanlarınızı zorlayın inanın kazanan siz olacaksınız. Sorularınız varsa buradan rahatsız edebilirsiniz. Sevgiyle kalın.

Selim Duman

Yorumlar

comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*