Work and Travel Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Amerika’dayken yazıyorum yine : Ilık bir Saco gecesinden daha merhaba! Üçüncü sınıf radyo dj’leri gibi oldu bu selamlama ama idare edin artık. Moralsiz bir şekilde koyuldum bu yazıyı yazmaya. Yazmak beni her zaman rahatlatır; umarım bu sefer de öyle olur.

Work and Travel Vizesi

Work and Travel Vizesi (j-1) için gerekli evrakları aşağıda detaylı bir şekilde listeledim. J-1 Amerikan vizesi için Ankara Amerika Büyükelçiliği veya İstanbul Amerikan Konsolosluğu ile şahsen ve yüz yüze görüşmelisiniz.

Work and Travel Vizesi
Work and Travel Vizesi

Yani her halükarda Ankara veya İstanbul’a gitmeniz gerekiyor. Vize mülakat ve görüşmelerinden önce Work and Travel Vizesi için gerekli belgeleri, evrakları ve formları yurtdışı eğitim danışmanlık şirketinize mutlaka kontrol ettirin, gerçi eğer iyi bir yurtdışı eğitim şirketiyse bu konuda gerekli uyarı ve kontrolleri kendileri yapacaklardır. Belgelerin eksiksiz ve doğru olması bu noktada gerçekten önemli arkadaşlar. Eksik belge vize almanızı engelleyebilir ; önemli ölçüde güçleştirebilir, veya geciktirebilir.

WAT Vize görüşmelerinde sordukları sorulara ve cevaplarına mutlaka bakın, bu işinizi kolaylaştırır. Evde falan deneme yapar, heyecanınızı falan yenersiniz.

Work and Travel Vize İçin Gerekli Evraklar

1- Fortis Dekontu : 140 $ Fortis Bank’a Amerika vizesi görüşme ücreti olarak yatırdığınıza dair dekont.

2- Pasaport : Lacivert Pasaport sahibi olmalısınız. (Çipli Pasaport konusunu okuyabilirsiniz.)

3- Fotoğraf : Vize için biometrik fotoğraf 5×5 boyutlarında olmalı. Amerikan vize fotoğrafı derseniz fotoğrafçılar bilir zaten. Arka fon beyaz, ağız kapalı, güneş gözlüksüz, baş açık, gülmeden çekilmiş, iki kulak görünür, ve baş fotoğrafın %50 sini kapsayacak şekilde. Vize fotoğrafı DS 160 formu online doldururken siteye yüklenecek. Yanınızda da 1 adet fotoğraf bulundurmanız da fayda var… (Bu fotoğraflar gerçekten çok komik oluyor ya, herkes ayrı alem! Burada en çok güldüğümüz şeylerden biri de vize- pasaport fotoğrafları 😀 )

4- Ds 160 Formu : 2010 yılından itibaren vize başvuruları için artık DS 160 formu isteniyor. DS 156, DS 157 ve DS 158 formları yok artık onların yerine sadece DS 160 formu doldurulacak. (DS 160 formu nedir, DS 160 formu Türkçe, DS 160 Nasıl Doldurulur Türkçe konularında detaylarını bulabilirsiniz.)

5- Ds 2019 Formu : Amerika’daki DS sponsorları tarafından gönderilen belgedir. DS 2019 formu üzerine tarih ve görüşmeye girdiğiniz konsolosluğun hangi şehirde olduğunu yazıp imzalamanız gerekiyor.

6- Sevis : Sevis belgesi.

7- Transkript : Okuduğunuz üniversiteden mühürlenmiş kapalı zarfta almak zorundasınız, AGNO Ağırlıklı Genel Not Ortalaması en az 2.00 olmalıdır. AGNO konusunda Ağırlıklı Genel Not Ortalamasının vizeye ve şirketler tarafından başvuru kabule etkisini okuyabilirsiniz. Kapalı mühürlü zarfta İngilizce transkript olmalı. ( Ben transkripti İngilizce almak için epey uğraştım alamadım, günlerce koşturdum falan! Nitekim sorun olmadı Türkçe götürdüm. Siz de aynı şeyle karşılaşırsanız endişe etmeyin  bir şekilde halloluyor )

8- Öğrenci Belgesi : Üniversiteden alacağınız güncel öğrenci belgesi ( Bunu da İngilizce istemişlerdi. Benim okul yine vermedi, hatta o ara okulun sitesi yapılandırılıyordu; bırakın İngilizce’yi Türkçe bile veremiyorlardı! Şirketin hazırladığı İngilizce öğrenci belgesini doldurmayı da reddettiler bir süre! Yine epey koşturdum, çalmadığım kapı kalmadı falan. Hatta yeminli tercümana git falan dediler, para basıyorum ya. Neyse sonunda kabul ettirdim. Yani demem o ki, belge hazırlama aşamasında bir sürü sıkıntı ile karşılaşabilirsiniz. Sakin ve sabırlı olun, hepsi halloluyor. Bir de annenize her şeyi anlatmayın, gereksiz yere boşa üzülmesinler

9- Job offer : iş sözleşmesi (job agreement) işverenin doldurup imzalaması lazım ve tarihleri uygun olmalı. (WAT Job Offer sayfasını okuyun derim )

10- Destekleyici evraklar :Okuldaki hocalardan İngilizce referans yazısı alabilirsiniz veya son sınıf öğrencilerinin Türkiye’ye dönünce başlayacakları bir iş ile alakalı evrak vize almalarını kolaylaştırabilir. Gerekli bir sürü ıvır zıvır belge bunlar arkadaşlar. Bunları toplarken çokça sıkılabilirsiniz ama sonuca değecektir, emin olun. Şimdi çok yorgunum annemi görüp yatayım 🙂

iyi geceler- Dilara

Yorumlar

comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*