Work and Travel Sayesinde Çok Gezdim – 4

Okumayanlar için ilk bölüm “Amerika’da İlk Yıl Acemiydim – 1” başlığında ve 3. bölüm de “2. Sene Work and Travel Çok Eğlenceli Geçti – 3” başlığında yayınlamıştı; onu hatırlatayım. Şimdi dördüncü bölümdeyiz 🙂

Nerede kalmıştık? İş konusundaydık. Deli gibi para kazanıyorum, ortalama Work and Travel işlerinden daha çok kazanıyordum. Günlük en az 100-120 dolar civarı. Önceden bira içiyordum artık şampanya içiyordum geceleri. Yaşam kalitem artmıştı. Sürekli İngilizce konuşmaya başlamıştım. O ara aşık olduk işte. Ukraynalı bir kızdı hala konuşuruz. Iryna diye. Hayatımda gördüğüm en güzel kızdı. Bir resmimizi paylaşmıştım annem 2 hafta kusmuştu sil diye.

ukraynalı-arkadas

Iryna’yla tanışana kadar da bir çok kız arkadaşım olmuştu tabi.

can-harmansah-wat-abd

amerikada-dogum-gunuÇok mutluydum param vardı, her gece arkadaşlarla oturup içiyor parti veriyorduk. Dünya güzeli sevgilim de vardı. Bitsin istemiyordum. O zamanki doğum günüm level atlayıp international olmuştu. Otelde yapmıştık 50-60 kişi vardı. Aynı olan şey şampanyaydı gene şampanya patlatmışlardı.

Bir çok ülkeden arkadaş edinmiştim oda arkadaşım Çinli bir çocuktu ama çok tatlıydı brother diyorduk çocuğa çok komik bir aksanı vardı ama takdir ediyordum diğer Çinliler gibi utangaç değildi hiç unutmam canımın sıkkın olduğu bir dönemde yanıma gelip o kötü ingilizcesiyle bir atasözü şöylemişti. O an anlamamıştım ertesi gün anlayıp gidip sarılmıştım.

Brother if you walk ocean side your shoes are wet but tomorrow will be clean    demişti.

O aralar çok kız arkadaşım olduğundan Iryna ile aram bozuktu ona karşılık söylemişti. Büyük adamsın lan deli gibi alışverip yapmıştım( son dönemleri bekleyin sezon sonu indirimleri oluyor amazonu best buy ı tercih edin ama satıcının guvenilirliğine de dikkat edin ) para çoktu tabi 9-10 bin dolar kazanmıştım o yıl erken dönmem gerekmişti çünkü dönüşte erasmus vardı. Sonunda erasmusu kazanmıştım. İspanya’ya gidiyordum. Veda ederken şampiyonlar ligi müziği ile veda etmişlerdi saygınlığım vardı. Patron seneye de job offer vermişti ( job offer ı mümkünse Türkiye’ye dönmeden önce konuşun ki işiniz garanti olsun )

Erasmus Zamanları

erasmusErasmus olayına girsem mi girmesem mi kararsız kaldım. Ama bir çok arkadaşında kafasında vardır o yüzden bahsetmek isterim. Tanımlamak gerekirse devletin sana gezmen parti yapman eğlenmen kendini ve dilini geliştirmen arada bir derslere gitmen için tonla para veren programdır. İspanya’nın Huelva şehrine gitmiştim. Çok geç gittim Amerika’dan dolayı 1 ay neredeyse. Fark ettim ki İngilizcem tüm Türklerin İngilizcesinden iyiydi. Work and Travel‘a teşekkür ettim. Yabancı kültüre de alışkındım zorluk çekmedim. 3 haftada herkesi tanımaya başlamıştım. Haftada 4 gün parti veriyorduk.

Erasmus partileri barda başlayıp sabaha karşı club’ta bitiyordu . O kadar çok içiyorduk ki artık tesir etmiyordu.

Okula gidiyorduk arada sunum falan yapıyorduk güzel günlerdi. İspanyolca öğrenmeye de başlamıştım ki dünyada konuşulan 3. dil di. Çok önemli bir konu bu arada gene bu aralar kız arkadaşlarım falan oluyor partiler vs güzel geçiyordu derken aşık oldum.

Slovenyalıydı maya gibi kızdı ve adı da Maya idi zaten. Çok kıskançtı ama 4 dil biliyordu. Günler güzel geçiyordu. Aşk adamıydık sonuçta.

Neyse bir Türk arkadaşımla kendisini çok severim travel yapmaya karar verdik 10 ülke 15 şehir. Altını üstüne getirdik. WAT’taki kazandığım paradan yiyordum ailemden hiç para almadım bu süreçte. Tüm fotoğrafları paylaşmak istemiyorum ama gittiğim tüm şehirlerde bira içip fotoğraflamıştım onu paylaşmak istiyorum

Portekiz – İspanya – İtalya – Slovenya – Çek Cumhuriyeti – Vatikan  – Almanya –  Belçika – Hollanda – Fransa – Avusturya

avrupa-turu

( Erasmus gezi planını çok erken yapınız ucuza geliyor ve 2 ya da 3 kişi geziniz )

Tüm arkadaşlarım mesaj atıyordu “lan ne yapıyorsun sen gezme artık” diye. Hepsini Work and Travel programına borçluydum aslında. Erasmus’tan dönmek zor olmuştu,  Erasmus galası yapmıştık ve mister celebrity’de yer almıştım o kadar çok arkadaşım vardı. Özellikle bazı arkadaşlarımı unutamıyorum ki daha sonra da görüşme sanmışımız oldu. Bu arada ablam ziyarete gelmişti WAT’taki para hepimize yetti.

erasmus-gezileri

Serimizin 4. bölümü de bitti. Beşinci bölüm için ” Erasmus’tan Döndüm ve 3. Kez Amerika’daydım – 5 ” başlıklı sayfayı tıklayın.

Can Harmanşah

Yorumlar

comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*