Work and Travel ile Hayallerine Ulaş

Bu maceraya nasıl başlanır bilmiyorum tam tamına 4 yıldır uğraş vermiştim. Yazları staj dertleri faso fiso son sınıfa geldiğimde anlamıştım, Work and Travel ile Amerika’ya gitmeliyim ne olursa olsun gitmeliydim. Work and Travel Şirketlerini araştırdım ve gittim bir Work and Travel Şirketine kaydoldum. Fuar günü çattı, iş heyecanı malum. Neyse Wilderness’ta lifeguard’lığı kapmıştım. Bu arada kuzenimle birlikte bu yola başvurduk o da işi kapmıştı.

Vize Görüşmelerim

Vize günü geldi çattı; ben 4 sınıfım diye çekik gözlü bayan bana vermedi vize. Üzüldüm mü evet ama pes etmedim, daha sonra İstanbul’a vize görüşmesine gittim. 20 gün sonra Amerika’ya gitmeliydim, konsolosluğa girdim. Evet evet korkmadı değilim ama özgüvenimi son haddine kadar kullandım ve sonuç aldım. Eve geldim okula geldim zıplaya zıplaya vizeyi almıştım.

Okul, mezuniyet, derslerim bitti sıra Amerika’ya gitme zamanına geldi. İçinizde acaba koskoca Amerika napacam, nedir, kimlerle kalacam derdini düşünüyorsunuz. Neyse uçağa bindik; bizim uçuş Münih aktarmalıydı .Amerika’ya girmek için sizi bir sorguya soktular, herkes geçti bi tek ben şüpheli durumuna düştüm. Beni bir yere götürdüler, her tarafımı aradılar; çantamı falan. Bir şey bulamayınca beni yolladılar ama çok korkmuştum. Acaba Türkiye’ye mi gönderecek beni diye düşündüm, kadın Amerikan polisi çok sert hatun, soru da soramıyorsun ki, her neyse Amerika’ya vardık.

Work Zor Neredeyse Bırakıp Dönecektim

Wisconsin’ı” ilk gördüğümde büyülendim, cok güzel yeşilliklerin içine kurulmuş bir kent. İlk gün başladı tabi su parkında lifeguard olarak çalışıyorduk, cazip geliyordu su parkı diye. Gerçi güzeldi de ben yeri geliyor müşterilerle kopuyordum insanlara yok korkutucu değil diyip yolluyordum ama çok korkunç olduğunu son gün denediğimde farketmiştim. Müşteriler çok kafa oluyordu çok eğleniyordum hatta bazen vaktin nasıl geçtiğini anlamıyordum. Tabi bazen de bi o kadar sıkıcı oluyordu ama bu fırsat diyip insanlarla sürekli konuşmaya çalışıp dilimi geliştirmeye çalıştım. Bu arada yeri geldi saydım sövdüm, bir ara topladım valizleri Türkiye’ye dönüyordum. O kadar bunalmıştım ama dönmeye kalktım arkadaşlarım ikna etti iyi ki de öyle bir şey yapmamışım. Şimdi dönüp bakınca, ben daha 1 hafta oldu geleli, çok özlüyorum orayı. Work hayatı evet zordu, biz 11 saat çalışıp akşam eğlenmeye club’lara gidiyorduk, 2 saat uykuyla yeri geliyor çalışıyorduk.

Work and Travel Lifeguard
Work and Travel Lifeguard

 

Work and Travel ile Hayallerine Ulaş
Work and Travel ile Hayallerine Ulaş

Travel Başlıyor

Neyse daha çok anlatacaklarım vardı ama şimdi de travel kısmını anlatmaya başlayayım. Evet Wisconsin‘dan hüngür hüngür ağlayarak ayrıldım. Orası evim olmuştu. Travel’a ilk Chicago‘dan başladık. Bu arada biz 6 kişiydik. Chicago’yu, hayalimin şehrini ilk gördüğümde aklım hayalım durdu. Çok güzeldi, Skydeck’e çıkıp şehre bakmak… Aklım, hayalim durdu; Chicago’da gezmediğimiz yer kalmadı. Bir de yağmur yağıyordu, ne kadar yürüdük hatırlamıyorum bile. Sadece ayaklarım çok ağrımıştı. Navy Pier’e gittik ben artık bittim diye sızlanıyordum. Haliyle o kadar yürüyünce; iyice akşam olmuştu havaalanına geldik 2 durak.  Los Angeles‘a gitmek için 6 saat havaalanında bekleyip 5 saat uçtuk, tam hatırlamıyorum neyse Los Angeles havaalanına gelince çocukluğum gözüme geldi, Need For Speed, bunu erkekler daha çok bilir ama ben de oynardım ve hep o yere gitmek isterdim neyse arabamızı aldık bu arada suburban kiralamıştık. Yerlestik, Universal Studyoları’ndan başladık. Hollywood felan derken kendimizi San Francisco‘da bulduk.

San Francisco WAT
San Francisco WAT

Golden Gate’teydim inanamıyordum, nasıl ya, gerçek olamaz diyordum. Sonra ise San Francisco’nun o meşhur yokuşlarını yürüdük, tramwaya bindik akşamına Las Vegas‘a doğru yola çıktık. Vegas, kumarhane kenti, o renkli sokaklarıyla Vegas’ı unutamam. Geziyorduk, bir dondurmacıya denk geldik, meğerse adam da Türk, bizi gülme krizine soktu. Bir taklit yeteneği var, en iyi komedyenlere bedel, her neyse kumarhaneler derken artık San Diego yolu göründü. Gittik sahiline varınca kendimi filmlerde hissetim güzel güzel kadınlar yakışıklı erkekler sanki film çekiliyor. Biz de içinde figuran, her neyse hayatımda ilk defa okyanusa burada girdim. Gece eğlenmeye gittik oturduk okyanusa karşı bir barda sohbet ettik. Sonra bize Los Angeles yolu tekrar göründü. Gezemediğimiz yerleri gezip New York‘a yol aldık; o metrodan inip şehre baktığımda Titanic’i ilk görüp bakıyorlar ya aynı öyle baktım. 2 gün otelde kalıp 2 gün sokakta kaldığım bu şehirde 24 km yol yürüdük. Apple Store’da iPhone 7 plus bulamadık diye biz de her telefona fotoğraflarımızı çekip koyduk. Bu şehirden ayrılırken çok üzüldüm.

Yeri geldi otelde kaldık
Yeri geldi arabada uyuduk
Yeri geldi sokakta kaldık
Değdi mi soru bile değil.  Kesinlikle herkesin yaşaması gereken bir tecrübe. Bu size yazdıklarım çok azı; emin olun daha fazlası var ama siz siz olun evet çok zor macera ama değeri hiç bir şeye değişmez.

Mezun olmasaydım tekrar gitmeyi çok isterdim, hatta Amerika’da yüksek lisans yapmaya çalışıyorum. Benim için Work and Travel çok güzeldi, hem work hem travel. Travel’da hayalim San Francisco’ydu, hayallarimi gerçekleştirdim; herkesin de hayallerini gerçekleştirmesini çok isterim. Ben yaptım siz de yapın; hayalerinizin peşinden koşun. Evet work’te yeri geldi lanet ettim neden geldim dedim ama dönüp bakınca keşke oraya dönsem diyorum. Keşke şimdi yollasalar seve seve yaparım, çok güzel arkadaşlıklar edindim. Bence her öğrenci bi kere work and travel yapmalı, hem hayatı öğreniyorsunuz, hem yabancı arkadaşlarınız oluyor, hem de Amerika’ya gidiyorsunuz.

Bilge Yaman

Yorumlar

comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*