Work and Travel Gerçekten Kazandırıyormuş

Gitmeli miyim diye düşünen arkadaşlarımın okumasını tavsiye ederim. Ben Work and Travel’ımı Wyoming isimli çok küçük bir eyalette yaptım. Anadolu şehirlerindeki gibi 15-20 bin nüfuslu bir şehirdeydim. Gitmeden önce de Work and Travel programın ücreti, süreç, Amerikadaki yasam kaygısı, stresini hepsini fazlasıyla yaşadım.

Amerika’ya giderken özellikle iyi ki dediğim şeyler Amerika’ya diğer wat ögrencilerine göre erken çalışmaya gitmiş olmak ve herkesten daha geç ayrılmış olmak oldu. 5 Haziran’da orada olacak şekilde gittim work and travel işim belliydi ve bulaşıkçı olarak çalışacaktım. Gittiğimde hiç bir work and travel ögrencisi yoktu. Onlar gelene kadar çoktan menejerimin patronum arkadaşlığını kazanmıştım. Onlar geldiğinde bana, seni tanıyoruz çalışkan, eğlenceli, dilin de yeteri kadar iyi diyip devamlı pozisyonumu yükselttiler. Bulaşıkçı, aşçı, komi, kasiyer, garson olarak hepsinde çalıştım. Tüm işi öğrendiğim için de tüm mesaileri bana veriyorlardı.

Amerika’dan döndükten sonra keşke dediğim şeyler ise diş kontrollerimi yaptırsaymışım demek oldu. Amerikada diş ağrısına dayanamadım ve akibetinde dişimi de çektirdim. Diş cekimi bana 250 dolara geldi keza dişci de insaflıydı, ucuza geldi. Siz siz olun tam tedbir gidin. Giderken yanınızda işte çalışabileceğiniz çöpe atmakta sıkıntı görmediğiniz ayakkabı ve elbiseler götürmeyi unutmayın.

Wyomingde yaptıgım tüm işler icin saatlik 7.25 dolar alıyordum (pozisyon farketmeksizin). Amerika’ya gitmeden 10 gün önce dirseğim hem kırıldı hem de eklemden çıktı. Dirseğimin ağrıları sebebiyle 2. iş imkanım olduğu halde çalışmaya cesaret edemedim ağrılarımdan dolayı. Çalıştığım süreç boyunca ne patron, ne müdür, ne de şef ve iş arkadaşlarım tarafımdan hiçbir hakaret azarlama, ses yükseltilmesi gibi bir saygısızlıkla karşılaşmadım. Müdürle bile el kol şakaları yapıyor birbirbirimize Türkçe küfür ediyorduk? İlk günler herkeste olduğu gibi iş çok ağır gelse de kısa süre sonra yeterince rahat, sevgi saygı içerisinde geçmeye başlamıştı.

Ortalama olarak Work and Travel ile ne kadar para kazanılır bilmiyorum ama ben çalıştığım 4 ay boyunca net elime sadece bir işten 13.000$ dolar kazandım. İşin zaten en güzel yanı da hepinizin tahmin edeceği gibi para. Bahsişim havuz sistemi ve garsonlukla orantılı yeterince fazlaydı. Yani çok şanslıydım, Türkiye’de doktorun mühendisin kazanamadığı paranın çok daha fazlasını bulaşıkçılık yaparak diplomam olmadan yapıyordum. Ortalama olarak çok iyi para kazandım diğer WAT öğrencilerine göre daha iyiydi. Demek istediğim bu yazıyı okuyacak olan herkesin bu meblağları kazanabilceğini düşünmesini istemem. Gerçekten şans işiymiş work and travel tecrübem o oldu.

Çalıstığım tesiste 150 çalışan vardı. 140’ı saf Amerikalı ve 10 tane de Work and Travel ögrencisi vardı. Çalıştığım tesiste tek Türk olsam da şehirde çoktu. Zaten biz Türkler her yerdeyiz. Dilim zaten iyi, daha önce Polonya’da Erasmus yapmıştım ve Rusya’da da uzun süreli kalmıştım. Doğal olarak 0 bir İngilizceyle gitmemiş olsam da mükemmel bir dillede gitmemiştim. Şu an ise gözle görülür derecede kelime dağarcığımın degiştiğini, aksanımda iyileşme olduğunu çok rahat konuşup hayatımı sürdürebildiğimi gördüm.

Travel’da Araba Kiraladık

30 Eylül gecesi travel’a çıktım. Totalde de Idaho, Salt Lake (Utah), Las Vegas, Los Angeles, San Fransisco, Miami, Orlando, Boston, New York gibi yerleri gezme fırsatı buldum. Gittiğim her yerde de gördüğüm her müzeye, binaya, simge sembol olan her aktiviteye katıldım. Las Vegas’ta Strafoster’e çıkıp tüm extrem aktiviteleri de yaptım; New York New York Otelin üstünde roller coster’a da bindim, Universal Studios’a da girdim, Santa Monica’nın manzarasını dönme dolaptan da izledim, Empire State’e de çıkıp selfie de yaptım ve daha neler neler.

Ben travel’ımı arkadaşlarımla beraber araba kiralayarak yapmayı tercih ettim. Çok yorucu oldu. Las Vegas’ta gece hayatına akmak yerine uyumayı tercih etmek zorunda kaldığımı bile biliyorum. Work and Travel turları daha rahat fakat gene olsa arabayı tercih ederim. Gezmek isteyen arkadaşlarım için kesinlikle çok sürücüyle yola çıkmasını, navigasyonun şart olduğunu (şehre girene kadar tabela olmuyor), araba kiralarken los damage waiwer (yazılısından emin değilim) sigortasını yapması gerektiğini hatırlatayım.

Travel yaparken 2016 model Sportage jeepimiz dinlenirken telefonları sarj ediyoruz derken aküsünü tükettik ve insanlardan akü kablosu ve sarj edecek araba aradık yollarda. Dilin geliştiğini o zamanlarda zorunda kalınca korkuyla yapıyor ve anlıyorsunuz? Los Angeles’ta ayrıca başka kiraladığımız bir araçla 90 mille giderken önümüzdeki tırdan yola taşıdıgı plastik kaplardan düştü. Her şey saniyelik oldu ve arabanın altına aldık ve sonununca da arabanın önünde ciddi yamulma oldu. Enterprise bize 570 dolar masraf çıkarsa da yaptırdığımız tek sigorta bizi kurtardı. Arabayı çaldırmayız diyorsanız ve tek kazadan korkuyorsanız bu sigortayı öneririm.

Alış Veriş

Doğukan Helvacı - WAT
Doğukan Helvacı – WAT

Travel sürecinde 2 tane iphone 7+ ,3 tane de aileme iphone 7 hediye aldım. Laptopumu Puerto Ricolu arkadaşıma satmıştım. Ordan gelen paranın üzerine para ekleyip yeni laptop aldım. Gopro kamerası alıp tüm materyallerini aldım. Kuzenime sözüm olduğu için ipad getirdim. Amerika’ya gelip Play Station almamak olmaz diyip aldım. Speaker, power bank, 4 tane akıllı saat, Diesel, Gucci, Zara, Levis gibi mağazalardan yapılan alışverişler, parfümler hediyelik eşyalar derken travel’da açıldım. Size bir tavsiyem de travel’a çıkmadan önce ailenize hazır elinizde varken göndermek, sonradan sudan ucuzmuş bu da alınır derken parayı çatır çatır yiyorsunuz.

Saadetime gelecek olursak; ben Türkiye’de hem amatör futboldan hem de turizm sektöründen özellikle yaz sezonlarında bir öğrenciye göre çok iyi paralar kazanan biriydim. Dirseğim kırık şekilde Amerika’ya gitme riskini göze aldım. Herkesin yaşadığı kayıt parası sıkıntılarını, streslerini ben de yaşadım. Şimdi work and travel ile iyi ki gitmişim diyorum. Dilim fazlasıyla gelişti, 2 ay daha çalışsam ev alacak duruma gelecek kadar para kazandım, çok iyi dostluklar edindim, hayallerimdeki yerleri gezip gördüm ve harika hayat tecrübeleri edindim.

Size tavsiyem düşünmeyin para da kazanamasınız, diliniz de gelişmese, işleriniz yolunda da gitmese size artısı çok olacaktır. Çalışmaya giderken beklentileri sıfır tutup amelelik psikolojisiyle gitmekte ve travel kısmında da yarını düşünmeden milyoner gibi yaşamakta fayda var. Sormak istediginiz sorular olursa iş, eyalet, program hakkında çekinmeden iletişim sağlayabilirsiniz. Yardıma ihtiyacı olan ve sorusu olan herkes çekinmeden iletişim kurabilir.

Doğukan Helvacı

Yorumlar

comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*