Work and Travel En Büyük “İyi ki”lerim Arasında

Daha üniversiteye başlamadan duymuştum Work and Travel’ı. O zamandan koydum kafaya ben de gideceğim diye. Şimdi en büyük iyi ki’lerim arasında. Tabi bu uzun bir süreç yazacak çok şey var ama kimseyi sıkmadan burada yaşadığım tecrübelerimi paylaşmak isterim. İngilizce seviyem çok iyi değildi ve tek gidiyor olmanın vermiş olduğu bir tedirginlik vardı ama üstesinden gelebileceğimi biliyordum. Benim için tek gitmek daha iyiydi zaten. Zorluklar yaşayacağımı biliyordum oraya gitmeden önce ama başımın çaresine bakıp kendi potansiyelimi görüp evet yapabilirim ve yaptım demek istiyordum.

Tek başıma çıktığım bu macerada daha uçakta yanımda oturan koltuklarda 2 Türk Work and Travel öğrencisiyle tanıştım. İlk gittiğim gün çok heyecanlıydım. Dilini bile bilmediğiniz insanlarla birlikte çalışacaksınız heyecanlanmamak mümkün değil 🙂 ve tabi ilk zamanlar hiç bir konuşulanı anlamıyordum çünkü çok hızlı konuşuyolar ama zamanla nasıl oldu bende farkında değilim anlamaya başladım.

İş konusunda şansım yaver gitti açıkçası. Oraya gider gitmez 2. iş aramaya başladım ve 2. hafta sonunda 2. işimi buldum. Çünkü ben iyi para biriktirip uzun bir travel yapmak istiyordum. Tek işle hem uzun bir travel hem de alışveriş pek mümkün olmuyor çünkü. Çok yoruldum ama hem 17 günlük travel yaptım hem alışveriş yaptım hem de Türkiye’ye para getirebildim. Size tavsiyelerimin en önemlisi arasında şunu söyleyebilirim kesinlikle girişken ve sıcak olun. Benim de ingilizcem çok iyi değildi ama bir elimde sözlükle dolaştım ve insanlarla bir şekilde iletişime geçebiliyordum hatta bu ilk işimdeki menager’ımın çok hoşuna gidiyordu. 2. işim bir mağazada müşterileri karşılamak ve kıyafetleri düzenlemekti. Müşterileri ilk zamanlar hiç anlamıyordum ve bunu onlara söylüyordum ama o kadar sıcak ve anlayışlılar ki bu hiç sorun olmadı ve zaman geçtikçe artık uzun uzun muhabbetlere başlar olduk. İngilizcem iyi değil acaba beni çıkarırlar mı diye beklerken seneye tekrar gelip bizimle çalışmak ister misin diye sordular :). Böyle konuşmaya başladıkça çok yorulmama rağmen mağazada çalışmaktan çok keyif alır oldum. Tek başıma gittiğim Amerika’da bir sürü arkadaşlarım oldu hatta ayrılırken çok zor ayrıldım.

Work and Travel’ın Meyvesi : Travel

Work and Travel En Büyük "İyi ki"lerim Arasında
Work and Travel En Büyük “İyi ki”lerim Arasında

Gelelim travel kısmına. Travel WAT’ın meyvesi. Büyük bir sabırla ve yoğunlukla 15 hafta çalıştım ve o gün geldi. Travel’ın bir kısmını kendim bir kısmını turla yaptım ben; tur almak daha mantıklı gelmişti. Çünkü hiç bir yer bilmiyoruz tur her yere götürür daha rahat olur falan filan diye düşündük ama yanılmışız. Bunu tursuz gezdiğim kısımda anladım evet bir yer bilmiyorduk ama kendin bulabiliyorsun ve bu daha keyifli oluyor çünkü turda tura bağlı kalmak başkalarına göre hareket etmek beni sıktı ve kendim yaptığım kısımda daha çok eğlendiğimi söyleyebilirim. İnternetten kolaylıkla kalacak yer ulaşım sağlayıp kendiniz gezebilirsiniz ama Amerika içi uçuşlarda sistem biraz farklı. Bagaj için extra para ödüyorsunuz aklınızda bulunsun. Maine, Los Angeles, Las Vegas, Miami, Boston ve New York olmak üzere Amerika’nın hem doğusunu hem batısını gezdim ve kesinlikle gidip görülmesi gereken yerlerden biri Vegas bana göre. Ben oraya bayıldım. Genelde watçılar doğuda wat yapar ve batıya çoğu gitmez ama bence 2-3 günlük bile olsa gidilmeli. Ben de 3 günlük de olsa batıya gideceğim dedim ve iyi ki de gitmişim. Travel kısmında şanssızlıklar yaşadım ama bir şekilde yoluna giriyor her şey. Zaten bu programa katılıp da aksilik yaşamayan yoktur heralde. Ben de gitmeden Work and Travel’ı önce çok araştırdım gidenlerin yazılarını okudum herkes bir şeyler yaşamış ama inanın her şeye değer orada bulunmak ve bu tecrübeleri yaşamak.

Paylaş

Burcu Değerli

Yorumlar

comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*