WORK AND TRAVEL’da Dikkat Edilmesi Gereken 7 Altın Kural

Gelen sorular üzerine work and travel öncesi süreci 7 adımda anlattım. İlerleyen dönemde work and travel sürecinde dikkat edilmesi gerekenleri de ayrıntılı anlatacağım.Umarım yardımcı olur. Work and Travel nedir? 7 adımda WORK AND TRAVEL öncesi süreç :

1. Programı İyi Anlayın

WORK and TRAVEL açık ve nettir, çalışırsın ve gezip gelirsin. Burada demek istediğim, w.a.t. bir ekmek kapısı değildir. Beklentiniz deli gibi para kazanmaksa şansınız yüzde 5’dir. İkincisi, w.a.t. bir dil eğitim programı değildir. Sizden zaten programa gitmek için belli bir seviye İngilizce isteniyor. İngilizcenizi geliştirmek için bir fırsattır, öğrenmek için değil. Orada kimse sizinle eğitici şekilde konuşmayacaktır. Adamlar oo wadup ma nigga dediği zaman şaşırmayın. WAT bir kültür değişim programıdır ve size bir çok fırsatlar verir ama bu fırsatları değerlendirmek tamamen size kalmıştır.

2. Kendinizi İyi Tanıyın

Eğer program size hitap etmiyorsa lütfen boşuna ne kendinizi ne de ailenizi yormayın. Amerika’ya gittiğinizde 8-10 saat günlük çalışacaksınız, yorulacaksınız. Hazır olunuz. Birçok konuda zorluk çekebilirsiniz. Sonuçta bilmediğiniz bir ülke ve ortam, bu zorluklara hazırlıklı olun üstesinden gelebileceğinizi inanıyorsanız gidin. Bir çok arkadaş gibi 2. haftadan ağlayıp ben ülkemi özledim çalışma hayatı zor deyip geri dönüp hayal kırıklığı yaşamayın. 2.’si dil konusu. Program en az orta seviye bir İngilizce istiyor eğer yoksa bir sonraki sene gidin. Orta seviye bir İngilizceniz olmaması, iş seçiminde vize görüşmesinde ve daha da önemlisi oraya gidildiğinde sorunlar yaşamanıza neden olabilir. Dil seviyenizi biliniz.

3. WAT Şirketleri Seçimi

Belki de en önemli başlıklardan biri bu olabilir. Bu konuyla ilgili dikkat etmeniz gerekenleri yazacağım. Şirket seçerken şirketin anlaşmalı olduğu Amerika sponsoru cok önemlidir. İşlerinizde ona göre belli olur , abd’de ki süreçteki yaşağınız sıkıntılarla da hep o şirket ilgilenir. Araştırınız kişisel deneyimleri dinleyiniz, bunlar size yol gösterecektir. 3.’sü ucuz diye bir şirketi seçmeyiniz o aradaki 200-300 dolarlık masrafı Amerika’da 2-3 günde çıkarabilirsiniz.

Work and Travel'da 7 Altın Kural
Work and Travel’da 7 Altın Kural

4. Eyalet seçimi

Arkadaşlar, Amerika inanılmaz büyük bir ülke ve Work and Travel için işler çoğunlukla küçük kasabalarda şehirlerde oluyor o yüzden yüzlerce farklı option ortaya çıkıyor, hepsi hakkında yorum yapmak imkansız. İlla da şu eyalet diye tutturmayınız. Ama iş seçimi yaparken eyalet hakkında da araştırma yapınız. Daha sonra beraber değerlendiriniz. Eğer batıyı gezme, yaşama hayalınız varsa o bölgeden bir iş seciniz ya da hayaliniz olan bir şey var ise. Mesela Miami’de yaşamak. Onun dışında özel bir durumunuz yoksa mümkünse tercihinizi iş seçeneğine göre yapınız. Çünkü orada gününüzün yarısı çalışarak geçiyor ve geliriniz yaşam kaliteniz işinizle doğru orantılı. İş seçimini doğru yapınız.

5. İş Seçimi

İş çok önemli. Gününüzün büyük bir bölümü işte geçiyor. Eğer işiniz iyiyse, işinizde mutluysanız size ekonomik, sosyal ve İngilizce açısından çok daha fazla katkısı olacaktır. İşinizin iyi olması demek, rahat olması demek değildir. Ne kadar İngilizcenizi fazla kullanabiliyorsanız insan ilişkileri fazla ise ve geliriniz yüksek ise işiniz o kadar iyidir. İş seçimini İngilizce seviyenize göre belirleyeceğiniz için o da size kalmış bir durum. Ama mutlaka ve mutlaka seçeceğiniz işi ve bölgeyi geçen sene giden ve aynı işi yapan kişilere sorunuz, şirketten bilgilerini alarak. En sağlıklı bilgiyi onlar vericektir ve çok daha iyi yardımcı olacaklardır.

6. Vize Alma Süreci

Arkadaşlar lütfen vize olayını bu kadar büyütmeyiniz. Evet, konsolosluk, ortam kasıyor, heycanlı ama o kadar da zor değil. Güler yüzlü olun, heyecanınızı yenin ve pes etmeyin. Work and Travel vize görüşmelerinde size gelecek sorular çok basit sorular. Ortalamanızda büyük bir problem yoksa ve heyecandan ölmeyip 2-3 cümle kurabilirseniz vizenizi alın, rahatınıza bakın. Ayrıca zaten iyi sirketler vize alamayacak öğrenciyi programa kaydetmez. O yüzden şirketiniz iyi ise zaten konsolosluğun gözünde de bir adım önde olacaksınızdır. Rahat olun.

7. Uçak Bileti ve Bavul Hazırlığı

Uçak biletlerinizi sona bırakmayınız. Vizeyi alır almaz direk alınız ve mutlaka esnek bilet alın. Bu konuda şirketiniz zaten size yardımcı olucaktır. Aktarmalar arasında ne çok az zaman farkı olsun, ne de çok. 2-3 saat idealdir. Havayolu şirketi farketmez, en ucuzu ile gidiniz ama luggage policy’e de dikkat ediniz. Bavul? Açıkcası çok bir şey götürmeyiniz oradan alırsınız. Çok sevdiğiniz şeylerini alın ve mutlaka bol bol hediye alın lokum kahve nazar boncuğu. Patronunuza kaldığınız yerdeki managerlere ya da kime canınız isterse verir iyi bir ilk izlenim sağlamış olursunuz. Tek önemli almanız gereken şey priz converter olucaktır. Prizleri farklı o yüzden telefonunuz bilgisayarınızı şarj edemiyebilirsiniz. 2-3 lira bir şey. Bir uyarı daha artık Türkiye’den yiyecek götürmeyi bırakın! Orada her şeyin en iyisi var. Yaşasın America.. !

Yazdığın diğer yazıların ilk bölümünü “Amerika’da İlk Yıl Acemiydim” başlığında okuyabilirsiniz.

CAN HARMANSAH

Yorumlar

comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*