Virginia

Virginia’da Work and Travel
Amerika, sahip olduğu ekonomik gelişmişlik ve Avrupa ülkelerine göre farklı olan kültürü sayesinde birçok insanın rüyalarını süsleyen bir ülke olmuştur. Hani derler ya, hayatta bir kez olsun da yap diye, işte Amerika’yı görmek de böyle bir şey olsa gerek. Ancak Amerika Birleşik Devletleri’ne öyle elinizi kolunuzu sallayarak giremezsiniz tabi. Ancak özellikle gençler için bu rüya ülkeye gidebilmek için çok iyi bir yöntem var: Work and Travel
Kısa adı WAT olan bu program, çoğunuzun programın adından da anladığı üzere hem çalışmaya hem de gezmeye olanak tanıyan bir programdır. Dolayısıyla turistik gezilerin aksine cebinizde orada birkaç gün geçirmek için harcayacağınız parayla gitmek zorunda değilsiniz. Orada bir süre kalıp, çalışıp para biriktirdikten sonra o paralar ile gezebilirsiniz. Sadece gezmek olarak bakmamak gerekir olaya, gezmenin dışında Türkiye’ye gelirken hatırı sayılır miktarda para bile kazanabilirsiniz. Bunun yanı sıra elde etmiş olduğunuz sıra dışı yurt dışı tecrübesi de yanınıza kâr kalacak.
Kazanacağınız bu tecrübe belki de hayatınız boyunca hiç aklınızdan çıkmayacak. Analitik düşünme yolunda ve diğer kültürlere olan yakınlık, hoşgörülük ve kolay adapte olma açısından son derece yararlı olan bu programda, çalıştığınız yere göre de iş tecrübesi kazanacağınızdan Türkiye’ye döndüğünüzde söz konusu işte çalışmak istediğinizde CV’niz için büyük bir artı olacaktır.
Bununla birlikte bu programı hangi eyalette ve şehirde yaptığınız da önemlidir. Zira filmlerden görüldüğü gibi Amerika’nın bazı yerleri pek de güvenli ve tekin yerler değildir. Dolayısıyla gideceğiniz yeri iyi seçmelisiniz. Eğer bu programı uygulayan firmalara erkenden başvurursanız, hem daha düşük ücretler verir hem de gideceğiniz yeri seçebilirsiniz.
Örneğin work and travel Virginia eyaletinde yapmak hem oldukça güvenli hem de ekonomik açıdan yararlıdır. Bilindiği gibi Amerika’nın doğusu batısına göre daha gelişmiştir. Virginia eyaleti de Amerika’nın en batısındaki ve Washington DC’ye en yakın eyaletidir. Dolayısıyla burada çalışmak, diğer yerlerde çalışmaktan daha kârlı olacaktır. Bununla birlikte böylesine büyük ve önemli bir kentte yaşıyor olmak, sizlere çok büyük tecrübeler kazandıracaktır.

virginia

 

Yorumlar

comments

Virginia” için bir yorum

  • 23 Şubat 2013 tarihinde, saat 19:06
    Permalink

    Haziranda bende ordayım 🙂

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*