Vermont

Vermont’ta Work and Travel
Birçok insanın hayalini süsler Amerika Birleşik Devletleri. Yeni dünya olarak nitelendirilen bu memleket, günümüzde genel kanı olarak dünyanın en büyük ülkesi olarak kabul görmekte. Genel olarak Avrupa ülkelerine göre hem kültür olarak hem de yaşayış olarak oldukça farklılıkları bünyesinde barındıran bu büyük ülke, birçok insan için büyük bir cezbedici özelliğe sahip.
Özellikle sahip olduğu ekonomi sayesinde insanların daha ferah yaşadığı bu ülke, genellikle ekonomik açıdan sıkıntı yaşayan ülkelerin insanları tarafından göç alıyor. Gelişmiş ekonomisi ile birlikte gelişmiş yaşam şartları da bu göçü etkileyen bir diğer faktör. Ancak genel olarak Amerika Birleşik Devletleri işçi göçünü günümüzde istemiyor.
Ancak gene de hem Amerika’yı görmek, orayı tanımak ve tecrübe etmek; hem de para kazanmak için bir dönem orada kalabilirsiniz. Work and Travel adı verilen bu program sayesinde, adı üstünde, hem Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışıp hem de kazandığınız bu paralar ile seyahat edebiliyorsunuz. Kısa adı WAT olan bu program bütün dünyada uygulanan, Amerika’ya her yıl hatırı sayılır bir miktarda çalışan nüfus gitmesine olanak tanıyan bir programdır. Bu sayede Amerikalılar hem ihtiyacı olan çalışma gücüne kavuşurken, hem de göç almamış oluyor.
Peki, bu program nasıl işliyor? Hemen her ilde bulunan Work and Travel firmaları sayesinde, bu programa yazılmak oldukça kolay. Ancak cebinizde belirli bir miktar paranız olması gerekiyor. Bu para sizin vize işlemleriniz, yol paranız ve şirkete verilen para olarak kullanılıyor. Eğer erkenden bu programa katılmaya karar verir ve bir firmaya başvurursanız, erken kayıt imkanı ile çok daha ucuza Amerika’ya gidebilirsiniz. Bunun yanı sıra erken kayıt yaptırırsanız eğer, çalışmak istediğiniz eyaleti, hatta şehir ile çalışma alanınızı dahi seçebilirsiniz.
Filmlerde gördüğümüz siyahi çeteler gözünü korkutabilir örneğin. Bunun yerine beyazların daha çok yaşadığı ve sorunların az olduğu eyaletleri seçebilirsiniz. Örneğin work and travel Vermont şehrinde oldukça rahat bir şekilde yapılabilir. Zira burada herhangi bir çetecilik faaliyeti bulunmaz. 1 Milyonu aşmayan nüfusu ile oldukça küçük ve şirin bir eyalet olan Vermont, ekonomik olarak da iyi durumdadır.

Vermont wat

 

Yorumlar

comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*