Ucuz Work and Travel Turlarına Dikkat!

Amerika’daki öğrencilerin Work and Travel turları hakkında Facebook sayfamız üzerinden ve web sitemiz üzerinden sorduğu sorulara Kerem’in yazısı güzel bir cevap niteliğinde. Kerem’in Work and Travel turları hakkında yazdığı WAT Amerika yazısını aynen paylaşıyoruz :

5-6 günlük turlara katılmak isteyen arkadaşlara bazı uyarılar yapmak istiyorum. Özellikle farklı yerlerden gelip aynı bölgede buluşup birbirini  tanımayan insanlara söyleyeceklerim var.  Tours4fun sitesinden biz geçen yıl aldık, kişi başı 199 dolardı; bu fiyata otobüs ve kalacak yer dahil sadece. Geriye kalan tüm masraflar size ait olacak… Otobüs şoförüne ve rehbere her biri kişi başı 42 dolar ödeyeceksiniz (zam gelmediyse ). İlk gün gece turu dediler New York City’de 23 dolar aldılar. Daha sonra en büyük sorun oteller… Oteller kaliteli oteller; Holiday Inn, Ramada, Double Tree, Hilton gibi. Ancak 2 kişilik odada 4 kişi kalıyorsunuz, yani bir yatakta iki kişi yatıyor. Odalar ufak olduğu için başka yatak vs ekleyemiyorsunuz. Bunu dikkate alın derim. Özellikle kız erkek karışık kalacağınız odalar da, ve hatta tanımadığınız bir erkekle aynı yatakta kalma durumunuz bile olabilir kızlar.  Turları düzenleyen şirket bir Çin şirketi; sizi China Town’dan alır ya da havaalından alır. İlk önce oraya gidersiniz, orası onların merkezi. Bir otobüs dolusu Çinliyle seyahat edeceksiniz. Otobüste sizden başka Türk’ü geçtim, başka milletten insan olmayabilir. Rehber önce İngilizce konuşuyor sonra da Çince her yerde böyle bilgi veriyor ama Çince de (bana göre dünyanın en iğrenç dili) daha çok şey anlatıyor. İngilizceleri o kadar iyi değildi. Onun haricinde gideceğiniz her yerde giriş parası size ait bir sürü müzeye gidiliyor; göl turları vs var ve hepsine girmek zorundasınız diyorlar. Eğer sesinizi çıkartmazsanız bileti sana veriyor giriyorsun 30 dolar direk hesabına yazılıyor. Gitmek istemediğiniz yerleri özellikle önceden söyleyin ve sizin için bilet almasınlar Çinliler içeride gezerken siz de dışarda free takılabilirsiniz. Çinlilere bir yeri yeter ki göster başlarında biri olsun çoban nereye isterse götürür herkes gider o yüzden onlara pek takılmayın 🙂

Eğer her yere gideceğim, benim için para sorun değil derseniz sizin 199 dolara “aaa çok ucuz süpermiş” dediğiniz tur 1000 dolara çok rahat gelir benden uyarması iyi tatiller şimdiden.

Kerem Kaşıkçı 

Ucuz Work and Travel Turlarına Dikkat
Ucuz Work and Travel Turlarına Dikkat

Yorumlar

comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*