New York’ta Bir Doğa Harikası

Merhaba arkadaşlar uzun bi aradan sonra tekrar beraberiz. Bugünkü WorkandTravelMaceralari.com’daki hikayemizde sizlere New York’u New York yapan bütün NY filmlerinin içinde en az bi sahnesini görebileceğiniz o muhteşem yeri anlatmaya çalışacağım. Evet bahsettiğim yer “Central Park”.. Bir WaT öğrencsinin mutlaka görmesi gereken yerlerden biridir bence.

Mehmet Hakan ve ben New Jersey’de bir otelde kalıyorduk ve Amerika’da artık son günlerimizdi. Eee o kadar NY’a gelmişiz bi Central’a uğramadan etmeyelim dedik. Otelden çıktık trene bindik NY’a geldik.. Şehrin merkezinde trenin son durağında (Penn Station) indik. Sonra elimizdeki haritaya bakarak Times Meydanına doğru yürüdük ve geçtik haritaya göre Times’dan 1 – 1.5 km daha gittikten sonra Central Park’ın güney girişine erişebiliyorduk.

Yüksek binalar ve gökdelenlerin arasından süzülerek Central Park’ın güney kapısından içeriye adımımızı attık. Central Park’ın lokasyonu öyle muhteşem ki içeriye girip gezmeye başladığınızda bunun farkına varıyorsunuz. Şöyle anlatayım İstanbul’u düşünün; İstanbul’un göbeğinde Taksim’de Beyoğlu’nda Beşiktaş’ta çok merkezi bi yerde 3 milyon metrekarelik bir orman ve park alanı düşünün… Ya da İzmir’de Konak ile Alsancağı birleştirin o alanın tamamen Kültür Park gibi bi yer olduğunu; ağaçlar, koşu pistleri, küçük cafelerle dolu, küçüklü büyüklü göllerden meydana geldiğini düşünün. Biz Central’da dolaşmaya başladığımızda sanki bi masal dünyasının içindeymişiz gibiydik. Çünkü öyle muhteşem bir atmosfer vardı ki anlatılacak gibi değil. Her adımda yeni bir olayla karşı karşıya kalıyorduk. Mesela ilk girdiğimizde 100 metre ilerledik ve sağ tarafımızda bir grup fotoğraf çektiriyorlardı. Gruba dikkatlice baktığımızda damat, gelin ve onların arkadaşları olduğunu anladık.

İçeride dolaştıkça sürekli olarak yeni ve değişik şeyler görüyorsunuz. Mesela örnek olarak şehrin göbeğinde böyle devasa bir park ve siz parkın içinde dolaşırken ağaçların arkasından uzanan gökdelenler… Bu size ilk başta çok garip geliyor aslında hatta belli süre geçse bile alışamıyorsunuz. Çünkü “nasıl yaparlar? nasıl başarabilirler böyle bir doğayı burada saklı tutabilmeyi” diye düşünmekten kendinizi alamıyorsunuz..

Central Park’ta biri büyük dördü küçük olmak üzere 5 göl vardır. Bizim girdiğimiz güney kapısına yakın olan göl 2. büyük göldü. Bizim hedefimizde o göle uğrayıp sonra tam ortada bulunan Büyük göle gidip geri dönmek vardı. Ancak ne yazık ki planlar o şekilde olmadı. Çünkü biz saat 4.30 gibi girdiğimiz Central Park’ta 3 saat boyunca dolaşıp henüz 2.büyük göle ulaşabilmiştik. Central Park’ın tahmin ettiğimizden de daha büyük olduğunu o anda anlamış bulunduk.

Ve akşam oldukça bütün doğa gözler önüne seriliyor, Park daha da muhteşem oluyor. Tabi bunda güzel ışıklandırmaların rolü de çok büyük. Eğer fotoğraf çekmeye meraklı bir Work and Travel öğrencisiyseniz; gün batımında Central Park’da muhteşem pozlar yakalayabilirsiniz. İşte sizlere çektiğim fotoğraflardan bir kaçı.

Hakan Beyler Central Park’ta keyif yaparken :)

Aşağıdaki fotoğrafta Memoyu küçük gölü arkasına almış şekilde görüyoruz…

Dediğim gibi akşam oldukça manzara daha da güzelleşiyordu, işte örneği…

Mesela bu köprü fotoğrafı zifiri karanlıkta çekilmiştir. Yani orada görmüş olduğunuz köprüyü aslında biz bile adam gibi göremiyorduk. Ancak hem suyun yansıması hem de tripodun yanımda olması böyle güzel bir fotoğrafı ortaya çıkarttı.

Yazıyı bu karelerle bitirirken sabrınız için teşekkür ediyorum arkadaşlar, umarım bu yazımız NY’a yolu düşen WaT öğrencilerine yardımcı olur..

Yorumlar

comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*