Muzaffer ile WAT Röportajı

1) Amerika maceran nasıl başladı?
Sınıf arkadaşlarımdan birisi bir yaz gittiğini söyledi, madem öyle benim neyim eksik senden, ben de giderim dedim ve gittim. Çok mutlu oldum gittiğim için, kesinlikle zerre kadar pişmanlık yaşamadım work and travel programına katıldığım için.

2) Work and Travelde iş seçerken şirketin seni yönlendirdi mi, yoksa genelde öğrencilerin yaşadığı gibi anlık bir kararla mı işi aldın?
Şirketim kesinlikle beni yönlendirdi; çünkü work and travel’ı tavsiye eden arkadaşım Amerika’da amcasının dükkanında çalışmıştı. Bu yüzden work and travel işlerini bilmiyordu. Onun dışında da beni yönlendirebilecek arkadaşım yoktu, bu yüzden danışmanımın bana önerdiği işi kabul ettim ve çok beğendim.

3) Amerika da hangi işte çalıştın, neredeydin?
Amerika da boat instructor ( bot eğitmeni) olarak çalıştım.

4) Öğrencilerin şu sıra aklını kurcalayan en büyük sorun hem dil, hem de harcadıklarını geri kazanarak dönme fikri, yani sen İngilizce ve para kazanma konusunda neler söyleyebilirsin?
Arkadaşlar boşuna akıllarını kurcalamasın, orda ne is yaparsan yap harcadığın parayı kesinlikle kazanırsın tabii biraz tasarruflu olmak lazım. Çok iyi para kazanmak da mümkün, yeter ki merkezi bir yerde bir iş seçilsin ve ikinci bir iş de calışmak da ayrı bir gelir olur. Dil edinme konusuna gelince ise; eğer özellikle dil becerisi edinmek için work and travel yapmak istiyorsanız seçeceğiniz iş çok önemli, seçilecek iş kesinlikle backround olmamalı, müşteriyle yüz yüze olup iletişim halinde olmak lazım, sürekli müşteriyle diyalog halinde olunmalı ki dil de ilerleyebilsin. Ayrıca ikinci işi düşünenler de ilk işlerinde gündüz işini seçmeli ki geceleri çalışabilecekleri farklı seçenekleri olsun.

5) Küçük bir eyalette daha fazla birikim yapılabileceği söyleniyor ama orda da 2.iş bulma da sorunlar yaşanıyor, sen neler düşünüyorsun?
Hayır bence bu yanlış, küçük bir eyalette de olsan ikinci iş bulmak kolay, yeter ki merkezi bir yerde ol, yani en azından bir kasabada ol, öyle bir yerde çalıştığın sürece ikinci bir iş imkanın olur ve küçük bir yerde olmandan dolayı da fazla masrafın olmaz, bu yüzden bence en güzeli küçük ama ücreti 8 doların altında olmayan bir yerde çalışmak.

6) Çalışırken nasıl problemlerle karşılaştın?
Ben çalışırken çok problem yaşamadım. Ama bazı aksiliklerde olmadı değil. Mesela benim çalıştığım yerde Türkler Bulgarlar vardı. Ben belki yanlış anlamışımdır; ama Amerikalı yöneticilerin Bulgarları kayırdığını düşünüyorum. Bu da benim orda karşılaştığım bazı davranışlarden öne gelen bir yargıydı. Ama şu da bir gerçek ki Amerikalıların morali bozuk olsa dahi yüzlerindeki gülümseme çok hoş, insana enerji veriyorlar ve onlarla çalışmak çok güzel.

7) Amerika da en sevdiğin şey ne oldu bu süreçte?
Amerika da en sevdiğim şey Amerika’daki ortam, bizde de böyle olmasını isterdim, ortam çok güzel, her gece bir parti düzenleniyordu. Partiler sayesinde ortam oluşuyordu eğleniyorduk kaynaşıyorduk insanlarla, ingilizcemizi geliştiriyorduk.

8) Travel yaptın mı, nereleri görme fırsatın oldu?
Benim pek travel yaptığım söylenemez; çünkü ben Amerika’ya travel yapmak için değil de para kazanmak ve İngilizcemi geliştirmek için gittim, ama tabii yine de travel yaptım, colarado da 2-3 şehir gezme fırsatım oldu. Las Vegas’ı gezdim, Los Angeles’i az da olsa gezdim Arizona ve Utah’daki milli parkların çoğuna gittim

9) Yeniden gitmek ister miydin, bu yıl ki watçılara neler söylemek istersin?
Yeniden gitmek isterim kesinlikle ki zaten bu yıl yine gideceğim. Bu yıl 3.gidişim olacak. Watçılara önerilerim seçecekleri işe iyi karar versinler, asla arka bölümde bir iş almasınlar, müşteriyle diyalog içinde olsunlar ve Amerika’ya gittikten sonra 3 aylığına da olsa Türkiye’yi unutup tamamen Amerika’ya ve Amerikalılara yoğunlaşsınlar, çünkü onların çok kullandığı bir kelime var awesome diye, işte o awesome olan Amerika’yı bir daha göremeyebilirler.

Ulya Altıntaş

Muzaffer ile WAT Röportajı
Muzaffer ile WAT Röportajı

Yorumlar

comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*