Michigan

Amerika’nın Michigan eyaleti
Amerika’da farklı ülkelerden gelen üniversite öğrencilerinin yaşam koşulları bakımından hiç zorluk çekmediği eyaletlerin başında Michigan geliyor. Çünkü bu bölge tam anlamıyla bir üniversite eyaleti… Çok sayıda yüksek öğretim kurumunun var olması, tüm eyaleti adeta bir öğrenci kenti haline getirmiş durumda. Haliyle ücretler düşük ve yaşam standartları da çok yüksek değil. 11 bin adet gölü bulunan eyalet plaja da sahip. Turistleri yıllardır kendine çeken bir konforu ve doğal güzellikleri de bulunuyor. Eyalet neredeyse gölden geçilmiyor. Amerika’da mevcut olan en büyük 5 gölün dördü bu eyaleti ortalarına almış durumdalar. İrili ufaklı çok sayıda göl de eyaleti süslüyor. Work and travel Michigan öğrencilerinin öncelikli tercihi Lake Michigan bölgesi oluyor. Çünkü tatil yapılabilecek kentlerin ve beldelerin çoğu bu bölgede konumlanmış durumda. Dolayısıyla öğrencilere çalışma fırsatı sunan ticari üniteler de bu bölgede yoğun bir şekilde bulunuyor.
Özellikle eyaletin kuzeyinde yer alan Mackinaw Island tatilcilerin en özde alanlarından biridir. Bu bölge ve civarı hem ülkede öğrenim gören öğrencilerin hem de work and travel maksadıyla gelen öğrencilerin büyük ilgisine mazhar oluyor. Öğrenciler padicap işine ilave olarak son derece lüks ve pahalı otellerde, dükkan ve mağazalarda, özellikle de turistlere yönelik olarak düzenlenen etkinliklerde çok rahat iş bulabiliyor. Adada çevre kirliliği neredeyse sıfır oranında! Çünkü hiçbir motorlu aracın girmesine izin verilmiyor. Bol miktarda bisiklet kullanıcısı mevcut çünkü ulaşım genellikle bisikletler ile nadiren de atlar ve faytonlar ile sağlanıyor. Yaklaşık olarak 5 mil uzunluğa sahip olan adaya en yakın yer Kanada’dır. Yaz sonunda pek çok öğrenci gibi Kanada’yı görmeden ülkenize dönmek istemiyorsanız Amerika’nın en şanslıları arasında yer alabilirsiniz.
Ancak sizlere çok önemli bir hatırlatma yapmamız gerekiyor. Bu adaya wat için itmeden önce sosyal güvenlik kartı ile sosyal güvenlik numaranızı almak için başvuruda bulunmayı sakın unutmayın. Çünkü Mackinaw Island’da sosyal güvenlik ofisi bulunmuyor. İşlemlerinizi ve gerekli evraklarınızı adaya gitmeden önce temin etmenizde fayda var. Aksi halde New York’tan adaya otobüs ile en az yarım saat yolculuk yapmanız gerekebilir.

wat_Michigan

 

Yorumlar

comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*