Kübra : Work and Travel’ı Hayal Edin ve Gidin

Eğer hayalinizde bir yerlerde Amerika varsa Work and Travel programını kesinlikle kaçırmayın. Aklınızda İngilizce seviyem yetersiz mi, orada zorlanacak mıyım, iş şartları ağır gelir mi, uyum sağlayabilir miyim gibi sorular mutlaka vardır. Ben de aynı soru işaretleriyle gittim ama inanın gözünüzde büyüttüğünüz gibi olmayacak hiçbir şey.

Work and Travel 2014 Adaylarına

work and travel izlenimler
work and travel izlenimler

Zorlanmayacaksınız demiyorum, evet zaman zaman zorlanacaksınız ama orada tüm engelleri aşmak, zoru eğlenceli hale getirmek sizin elinizde. Ben çok kötü sayılabilecek bir İngilizceyle gittim. Nasıl Work and Travel vizesi aldın diyeceksiniz, ben tamamen şans olduğuna inanıyorum.

Amerika’da ilk bir ay anlama ve konuşma konusunda zorluk çektim ama insan orada bu duruma alışıklar ve bu konuda çok sabırlılar. Öğrenme ve geliştirme sürecinde ne kadar zorlansanızda bu sizin keyfinizi kaçırmasın. Birgün bir bakmışsınız her şeyi anlıyorsunuz. Bu tabi sizin elinizde, cesaretinizi kırıp kendinizi soyutlarsanız çok bir ilerleme kaydedemezsiniz. Mümkün olduğunca çok insanla muhabbet edin, bırakın rezil olun.

Çalışma Şartları, İngilizce ve Gezme

İş şartlarına gelince de, oraya çalışmaya gittiğinizi unutmayın. Her türlü zorluğu göze alarak gitmelisiniz. Ben bir otelde housekeeper olarak çalıştım son günüme kadar da zorlandığımı söyleyemem ama aynı şartlarda bu çalışma şartlarını kaldıramayan arkadaşlarımda vardı. Bu tamamen size bağlı. Ben bu 3 ayı, çalışma ortamımı eğlenceli hale getirdim ve son bir ay iki işte çalıştım. Bazen günlük çalışma saatim 15 saati bulmasına rağmen yorulmadığımı rahatça söyleyebilirim. İnsanlar orda çalışırken eğleniyorlar. Asık suratlı, enerjisi düşük insanlara pek rastlamazsınız bu da her şeyi olduğundan daha iyi kılıyor. Oradaki günlük hayata alışmanız uzun sürmeyecektir. İnsanlar beklediğimden daha güleryüzlü ve daha anlayışlılar. Herkesin birbirine gülümseyip selam verdiği bir yer düşünün… Eve çıkarken de mümkün olduğunca Türklerden uzak durun. Bu size İngilizcenizi geliştirmeniz açısından dezavantaj sağlayacaktır. Farklı kültürler, farklı insanlar tanımak WAT programının amaçlarından biri bunu unutmayın.

Bu programla yalnızca Amerika’ya gitmiyorsunuz Rusya’ya, İspanya’ya, Litvanya’ya, Çin’e, dünyanın birçok ülkesine gidiyorsunuz aslında. Bu program bu yaşta elde edebileceğiniz en iyi fırsat ve tecrübelerden biri. Orada yaşayacağınız olumsuzluklar bile sizi heycanlandırmalı, her şeyi bir tecrübe olarak görün. 3 ayın sonunda da travel yapmadan Türkiye’ye dönmeyin. Benim tavsiyem batıya gitmeniz. Gerekirse tüm biriktirdiğiniz paraya kıyın ama Las Vegas‘ı görmeden dönmeyin. Kendinizi Grand Kanyon’da o fotoğrafın içinde bulun, San Francisco yokuşlarınızda dizlerinizi ağrıtın ve kesinlikle Universal Stüdyo’ya gidip kendinizi filmlerin içinde bulun 🙂

Son olarak Work and Travel 2014 adaylarına tavsiyem gideceğiniz Work and Travel şirketlerini çok iyi seçin. Farklı bir şirkete başvurmuş olsaydım belki bir sene daha ertelemiş burada yazıyor değil sadece Work and Travel izlenimleri okuyor olacaktım. Size verecekleri cesaret, destek çok önemli. Oraya gidene kadar ve zaman zaman orada da sıkıntılar yaşanabiliyor. Ücretini ödedikten sonra danışmanına şirketine ulaşamayan arkadaşlarım oldu, Amerika’ya gittikten sonra öğrencilerinden tüm desteğini çeken WAT şirketleri var. Ben Amerika’ya gittikten bir hafta sonra oradaki DS sponsorum evimi, iş verenimi ve çalıştığım yeri konrtol etti. En küçük sıkıntımda bir telefon ötemde olmaları orada da bana ayrı bir güven verdi. Bu nedenlerle şirket çok önemli, seçiminizi iyi yapın.

Şimdiden iyi tatiller 🙂
Kübra Sakin

work and travel 2014
work and travel 2014
Work and Travel'ı Hayal Edin ve Gidin
Work and Travel’ı Hayal Edin ve Gidin

Yorumlar

comments

Kübra : Work and Travel’ı Hayal Edin ve Gidin” için bir yorum

  • 11 Aralık 2014 tarihinde, saat 17:43
    Permalink

    merhaba,benim merak ettiğim bir şey var.ortalama çok önemli mi acaba? 2’nin altında olduğu zaman kesin gidemiyor muyuz?

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*