Kansas

Kansas’ta çalışmak ve yaşamak
Amerika’nın gözde eyaletlerinden biri olan Kansas’ın en büyük kenti Wichita, başkenti ise Topeka’dır. Sadece 160 binlik nüfusu ile ülkenin en küçük başkentlerinden biri olan bu kent eyaletin ise ikinci büyük kenti olma özelliğini taşıyor. Ünlü Kansas City ise başkente sadece 1 buçuk saatlik mesafede bulunuyor. Eyalet genel olarak düz bir yapıya sahip. Bu nedenle özellikle ilkbaharda meydana gelen hortumları ile tüm dünyada ün salmış durumda. Ancak wat amacıyla eyalete giden öğrenciler bu nahoş manzaraları yaşamıyor. Çünkü hortum gerçekleşmiş ve açtığı yaralar da kısa sürede sarılmış oluyor.
Amerika’nın coğrafi olarak tam merkezinde bulunan bu eyalet havacılık sanayisinin en çok geliştiği bölgelerden biridir. Ünlü Airbus ve Boeing şirketleri bu eyalet sınırları içerisinde faaliyet gösteriyor. Bu eyalet sakin atmosferi ile biliniyor. Son derece huzurlu bir yaz mevsimi geçirebilirsiniz. Hatta öyle ki, Kansas’taki sükunet atmosferi tüm eyaleti etkisi altına almış durumda. Eyaletin hiçbir kentinde keşmekeş bir ortam, gürültü ve kaos göremezsiniz. Bu anlamda sadece İngilizce seviyesini yükseltmeye odaklanmış olan work anda travel öğrencileri oldukça rahat ediyor. Hatta pek çok öğrencinin öncelikli tercihinin bu eyalet olmasının başlıca nedeni de bu huzurlu ve sakin yaşamdır.
Kansas Amerika’nın en ucuz eyaleti olmasa da birçok bölgeye göre yaşamın minimum bütçeler ile sürdürülebildiği ender eyaletlerden biridir. Yaşam kalitesinin yüksek olmasına karşın barınmadan yemeye kadar tüm temel ihtiyaçlar çok düşük ücretler ile giderilebiliyor. Work and travel Kansas öğrencilerinin çalıştıkları süre boyunca alacakları saatlik ücret genellikle 7.25 dolar oluyor. Amerika’daki tüm eyaletlerde olduğu gibi Kansas’ta da firmalar asla bu ücretin altında ödeme yapamıyorlar. Kanunen bu yasak ve cezası da oldukça büyük… Bu da firmalar için son derece caydırıcı bir özellik taşıyor.
Basit bir hesaplama yapmanız bu eyaletteki kazancınızı net bir şekilde ortaya koyacaktır. Haftada 40 saat çalışmanız durumunda yaklaşık olarak 300 dolar kazanıyorsunuz. Bu ücretin bir bölümünün vergi adı altında kesildiğini belirtelim. Fakat kesilen miktarı ülkenize döndüğünüzde geri alabiliyorsunuz. Bunun için Tax Back Şirketi’ne müracaat etmeniz yeterli oluyor.

Kansas

 

Yorumlar

comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*