İsmail’in Vize Görüşmesi İçin Tavsiyeleri

İsmail Adiloğlu’nun Facebook Work and Travel sayfamıza yazdığı yazıyı kendisinden izin de alarak okuyucularımızla paylaşmak istedik. İsmail’in Work and Travel vize görüşmesi ile ilgili yazdıklarını okuyabilirsiniz :

Arkadaşlar eminim vize görüşmesi için her şeyi fazlasıyla merak ediyorsunuz. Ben de faydalı olabileceğini düşündüm ve bazı arkadaşların da isteği üzerine bugünkü vize mülakatımı sizlerle paylaşmak istedim umarım faydalı olur.

Öncelikle ben prosedürleri yazmak istemiyorum çünkü siz de ezberlediniz artık. Belge teslimi parmak izi falan geçtim oraları direkt konuya dalıyorum numaram yandı ve bankoyo doğru emin adımlarla ilerlemeye başladım ( emin dediğime bakmayın neredeyse çıkaracaktım tüm yediklerimi heyecandan ) have a nice work dedim gayet yüzlü bir bayan vardı kısa siyah saçlı zayıf bir şey ingilizce konuşabiliyorsun sen dedi. dedim elbette birazcık konuşabiliyorum. sanki konuşamıyorum desem türkçe bile yapacakmış izlenimine kapıldım bir an. her neyse direkt daldı o da.

ben çifte vatandaş olduğum için bulgaristandan almıştım pasaportumu kaç yıldır türkiyedesin diye direkt sordu önce. ben de gerekli açıklamaları yaptım çifte vatandaşım aslında pasaportum bulgaristanda verildi fakat ben 20 yıldır türkiyede yaşıyorum dedim. ailem bulgaristandan göç etmiş dedim. sonrasında ailen burda yaşıyor yani kaç yıldır burdalar dedi. yine gerekli açıklamalarımı yaptım ve bana ne iş yaptıklarını sordu ve söyledim ben de.son olarak çıktın mı peki yurt dışına hiç dedi yani gidiyor musun sık sık dedi ve ben de her sene gittiğimi açıkladım akrabalarımız olduğu için bulgaristanda. anlayacağınız önce benim o dururmumu soruşturdu o yüzden mülakatım uzadı biraz. ardından transkripti açtı baktı ve ooo public reslations dedi güldü ve hangi üniversite ve kaçıncı yıl olduğumu sordu.sonra ds 2019 formumu incelerken nereye gideceğimi sordu ride operatör olarak minnesotada valleyfair amusement parkta çalışıcam dedim. bu arada bir sessizlik oldu ben daldım hemen bir şey sorabilir miyim diye minnesota veya valley fair hakkında bir şey bilip bilmediğini sordum o da elbet de bildiğini ve soğuk bir yer olduğunu fakat yazın gittiğin için sorun yaşamayacağımı falan söyledi. son olarak da insan kaçakçılığı broşürünü okudun mu dedi elbette okudum dedim ve 2 3 tane hakkımızı söyledim o sormadan. perfect dedi ve bana borüşürü verdi herhangi bir şey olursa hangi numarayı arayacaksın biliyor musun dedi ben de 911 veya the national human trafficking resource center dedim yine great dedi ve sonra damgayı eline aldı kader anı bastı ve ben de onaylandı mı yani dedim bu kadar mıydı ? çok içten gülerek elbet de onaylandı dedi sıkıntı yok dedi son olarak da bana sormak istediğin veya danışmak istediğin merak ettiğin bir şey var mı wat programı hakkında dedi ben de gerek olmadığını danışmanımın zaten yeteri kadar yardım ettiğini söyledim great dedi ve iyi eğlenceler diyip vizeniz onaylandı belgesini elime verdi

şimdi geleli benim tavsiyelerime. ben bildiğiniz panik atak bir gencim arkadaşlar. heyecandan ellerim bir terledi parmak izimi zor aldılar. tabi normlade de terler ellerim ama sıkıntıya girince katlanıyor. sizlere tek tavsiyem var benim gözlemlediğim kadarıyla. ortalamanız eğer 2 nin üzerindeyse ve gerçekten derdinizi anlatacak kadar ingilizceyi konuşabiliyorsanız vizeyi alamamanız anormal bir durum olur. gayet kolaymış ben bile nasıl geçti mülakat anlamadım ki bayağı uzun sürdü benimki çifte vatandaşlık olayını kurcaladığı için.arkadaşlar sen ne konuştun dedi bu kadar bir arkadaşım 1 dakikada falan aldı.benimkisi sanırım. 7 8 dakika civarı sürdü ama istisnai bir durumum var sizde böyle olmaz heyecana kapılmayın sakın. hepinize çokkkk ama çokkkkkkk kolay gelsin inşallah sizlerde vizenizi kolayca alır ve hayallerinizin peşinden koşarsınız. ben her zaman burdayım ve merak ettiğiniz ne varsa çekinmeden sorabilirsiniz. benden bu kadar birkaç şeyi unutmuş olabilirim onu da heyecanıma verin hatırlayamıyor olabilirim bazı şeyleri

İsmail Adiloğlu

ismail vize görüşmesi
ismail vize görüşmesi

Yorumlar

comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*