İş Zamanı – Funtown Splashtown

Evet biraz da işten bahsedelim, sonuçta Work and Travel programının büyük parçası iş. Çalıştığım yer Funtown Splashtown. Hem eğlence hem de su parkı iki bölümü var yani. İsterseniz havuz bölümünde kaydıraklardan (baya büyük ve değişik kaydıraklar. fotoğraflarla paylaşacağım) yararlanıp eğleniyorsunuz isterseniz de eğlence parkında çeşit çeşit olan oyunlardan. Devasa roller coaester, lazer ışıklarla döşenmiş ahtapot, helikopter, antika arabalar, go cart, gondol, kaydıraktan sular içinde kayan botlar, dönme dolap, Kanolar, fincan şeklinde dönen kollar ve sayamayacağım  birçok şey daha. Benim işim operatörlük yani insanlar eğlenirken ben bu araçları kontrol ediyorum. Tabi ilk olarak nasıl kontrol edileceğini ve acil durumlarda ne yapılacağının bilgisini alıyorum. İlk geçtiğim araçta sabah bilgilendiriliyorum. Genelde yanımızda telsizler oluyor ve bunlarla haberleşiyoruz. Parkın içinde belirli kodlar var mesela kod-1 küçük yaralanmalar, kod-9 temizlik lazım vs. gibi bu kodlarla diğer birimlere haber veriyoruz. Acil bir durum oluştuğunda araçların nasıl durdurulacağı insanların nasıl indirilip nereye yönlendirileceği hakkında bir bilgilendirme. Tabi teknik detaylar olduğu için biraz zorlanıyordum en başlarda. Çünkü aksanlarına alışmak zaman istiyor ve ileri bir İngilizce istiyor. Ama zamanla alışıyorsunuz. Öğrendikten sonra baya bir kolay iş haline dönüşüyor. İnsanlara karşı güler yüzlü davranmak ve onları eğlendirmek bizlerin görevi. Bütün bilgilendirmelerden birkaç saat sonra sizi teftiş etmeye bir kişi geliyor. Ve sabah ilk geldiğinde neleri kontrol ediyorsun ? Acil durumda ne yapman gerekiyor  ? Kodların karşılığı nedir  ? gibi sorular soruyor. İşini gereğince yapıyor musun diye kontrol ediyor.  Bunların neticesinde puan veriyor.

Öğlen saatlerinde yarım saat yemek molamız var. Yerimize birisi bakıyor ve biz yemeğe gidiyoruz. Herkes çok güler yüzlü ve iletişime açık. Her ülkeden insan var ve çoğu Work and Travel öğrencisi. İtalyan, Jamaika, Kanada, Ukrayna, Gana, Ürdün, Çin, Japonya bunlar şimdilik aklımda olanlar. Buraya herkesin geliş amacı aynı yeni insanlarla tanışmak ve çalışıp güzel zaman geçirmek. Bu yüzden kimse iletişime geçmekten çekinmiyor. Bu arada buradaki Amerikalılar da çok güler yüzlü ve yardım sever insanlar. Yolda yanınızdan geçerken gülüyorlar ve selam veriyorlar. Çok rahat kişilikleri var. Bu arada bizim bölümün sorumlusu Mr. Ben’i anmadan geçemeyeceğim. On numara bir insan, normalde çalışmadığımız gün görünmesine rağmen para kazanalım diye bizi işe çağırıyor. Ve sohbeti şahane, esprileri ve şakalaşmaları çok iyi ve sıcak kanlı birisi. Neyse tekrar iş konusuna dönelim sabahları 09.00’da servis bizi alıp işe götürüyor ve iş çıkışı geri kaldığımız evlerimize getiriyor. Zaten arası arabayla 10 dk. Bile sürmüyor. Rahat ve eğlenceli bir iş. Gelecek yıllarda work and travel düşünen arkadaşlar varsa su parklarını ve eğlence parklarını kesinlikle öneririm. Çünkü çok fazla insanla konuşma ve İngilizce pratik yapma imkanı sağlıyor. İster istemez size gelip bir şeyler soruyorlar. Anlamadım deseniz dahi tekrar ve anlayacağınız bir şekilde soruyorlar. Teşekkür edip kullandığınız araçla ilgili sorular sorabiliyorlar. Siz de kendinizi geliştirmiş oluyorsunuz.Work and Travel 2013 adayları için daha fazla bilgiler de paylaşacağım. Şimdilik işle ilgili anlatacaklarım bunlar yeni yeni araçlar kullandıkça farklı olan şeyleri size yine buradan aktaracağım. Ayrıca merak ettiğiniz şeyler varsa sorabilirsiniz. Bilgim dağarcığında cevaplayabilirim. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere .  🙂

WorkandTravelMaceralari.com ana sayfasına dönebilirsiniz.

Yorumlar

comments

İş Zamanı – Funtown Splashtown” için bir yorum

  • 16 Şubat 2013 tarihinde, saat 12:15
    Permalink

    merhaba,
    2 arkadaşımla beraber bu işi seçmeyi düşünüyoruz, bazı forumlarda kötüleyenler olmuş, hava şartlarından dolayı çok kapandı para kazanamadık yazanlar vardı. siz ne zaman gittiniz?

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*