Gamze Work and Travel işlerinden Mc Donalds’ı Seçti

Merhaba arkadaşlar. Ben geçen yaz Work and Travel ile Amerika’nın Utah eyaletine gittim ve orada McDonalds’ta çalıştım. Öncelikle kısaca eyaleti anlatayım. Çok sakin bir şehirdi. En zor adapte olduğum konulardan biri akşam 8’de yemek ve kıyafet mağazalarının kapanması ve şehir içi son otobüsün akşam 7 buçukta olmasıydı. Bunun yararı oldu elbette, kazandığımız paranın çoğunu biriktirdik. Dediğim gibi McDonalds’ta çalıştım ve McDonalds en düşük asgari ücreti veren iş. Saati 7.25$. Overtime yaptığınız zaman saat başına 11$ civarı alıyorsunuz. Tabiî ki işveren overtime yapmaman için elinden geleni yapıyor, çalışma saatlerini az yazıyor. Çalışma saatleri az gelirse biraz zorlamayla artırabilirler, az yazıyorlar diye sevinmeyin sakın unutmayın ne kadar çok çalışırsanız o kadar para biriktirirsiniz ve travel kısmında daha fazla yer gezme şansınız olur. Ve tabii ki işiniz son bulmadan travel planınızı yapın, son anda günlük planlar sizi kurtarmayacak, ordaki hayatınızı zorlaştıracaktır.

work and travel işleri mc donalds
work and travel işleri mc donalds

Tavsiyem şudur; travelı tek yapmayın eğlenceli olmayabilir, bulunduğunuz yerde mutlaka Türk vardır, birkaç kişi birlikte travel yaparsanız hem daha ucuza gelecektir hem de daha eğlenceli olacaktır. Örneğin biz 8 Türk travel yaptık. Ve inanın çok eğlenceliydi. Utah’tan araba kiralayarak Las Vegas’a geçtik orda bu kiraladığımız arabayı bıraktık ve karavan kiraladık. Karavanla bütün Californiya’yı gezdik 11 gün falan sürdü. Travel’a 18 gün ayırmıştık ve kalan bir haftayı da New York’a ayırdık. New York’ta da 3 günlük bir tura katıldık. (Ama hiç tavsiye etmiyorum, arabada sadece Çinliler ve biz orda türk olarak 5 kişiydik ve inanın bana Çinliler tuhaf insanlar. )

İngilizce Gelişimi

En çok merak ettiğiniz konulardan biri İngilizcemi geliştirebilecek miyim? Sorusu. Bunun için ciddi anlamda gayret etmeniz gerek, çünkü o kadar çok Meksikalı var ki ve hepsi İspanyolca konuşuyor. Bu gerçek anlamda sizin moralinizi bozuyor. Benim iş arkadaşlarımın çoğu İspanyol’du, ve doğal olarak kendi aralarında İspanyolca konuşuyorlardı. Fakat hiç çekinmeyin sorun her şeyi, ellerinden geldiğince yardım ediyorlar, çok yardımseverler. İngilizce konusuna gelince elbette bir şeyler katıyor size. Hatta İspanyolca bile öğrenebiliyorsunuz. Siz Türkçe öğretiyorsunuz, onlarda size İspanyolca, İngilizce.

Ve kesinlikle yasaları çok ciddi ve uyulması gerekiyor. Yasa ve kanunlar konusunda çok katılar, her kurala uyun ihlal etmeyin. Bir örnek verecek olursam travel yaptığım arkadaşlarımdan biri yolda hız sınırını geçti diye polis durdurdu ve o arkadaşım mahkemeye çıktı, para cezası kesildi(yaklaşık 1.000$) Ciddi bir miktar. Dikkat ettiğiniz sürece hiçbir sorun olmaz.

Arkadaşlar çok güzel bir tecrübe kesinlikle herkes öğrencilik hayatında bir kere bu programa katılmalıdır. Kafanızda hiçbir sorun kalmasın, kararsız da kaldıysanız benim tavsiyem kesinlikle gitmeniz yönünde. İlk başlarda zorlanacaksınız elbette yeni bir şehir farklı dil farklı kurallar ama daha sonra dönmek istemeyeceksiniz bundan eminim. Gidecek arkadaşlara şimdiden iyi eğlenceler diliyorum.

GAMZE CEYLAN

work and travel mc donalds işleri
work and travel mc donalds işleri

Yorumlar

comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*