Bavulunu Alıp Dünyanın Öteki Ucuna Giden Kız

Hayalinde her zaman yurtdışına çıkma niyeti olan birine dur diyebilir misiniz? Ben sizin yerinize cevap vereyim; deseniz de durduramazsınız. Aklımda hep vardı, günün birinde yurtdışına çıkacaktım. Öyle ya da böyle çıkacaktım! Yıllarca hayalini kurdum, kendime bir yerlere gitmenin yollarını aradım. Ve sonunda o an geldiiiiii. Hazırlanın gidiyoruz 🙂

İşin aslı, work and travel programı hiçbir zaman aklımda yoktu, daha doğrusu sıcak baktığım bir program da değildi. Erasmus ile yurtdışında bulunmaktı hayalim. Fakat Üniversitemde henüz Erasmus yoktu ve oturup gelmesini bekleyecek kadar da sabrım yoktu. Sınıf arkadaşım bir önceki yaz Work And Travel programı ile Amerika’ya gitmişti ve deneyimleri benim bu yola yeşil ışık yakmama yardımcı oldu. Kendisinin gittiği work and travel şirketine sadece bilgi almak için ailemle birlikte gittim. Ben gerekli bilgileri aldıktan sonra mülakata girelim mi dediler bende; ‘’ ben bir katalog alıp düşeneyim’’ diyecektim babamın haydi mülakatı yapalım demesiyle kendimi mülakatta daha sonrasında ise ön ücreti vermesiyle resmen kaydımın yapılmasına şahit oldum. Ama iyi ki de oldum! İnanın bana, ben o gün tek başıma gitseydim o kataloğu alır evime tıpış tıpış döner ve olumlu karar vermezdim. Belki de bir daha work and travel şirketleri araştırmasına da girmezdim.

Melodi Buket Work and Travel
Melodi Buket Work and Travel

Gidene kadar bir sürü soru işaretleri ve bir o kadar da aksiliklerle karşılaştım. Ama pes etmedim 🙂 Tüm stress sıkıntıya rağmen moralimi yüksek tuttum ve karşılığını çok güzel geri aldım. Ne tür sıkıntılar mı yaşadım ? Uçak biletimde pürüz oldu, çalışacağım yerin online sitesinde ufak bir hata oldu, fakat en önemlisi okulum tarafından azizliğe uğradım!! Vize görüşmesinde konsoloslukta transkript zarfında, transkript yerine öğrenci belgesi çıktı! Yaşadığım tüm bu küçük aksiliklerin sonunda o büyük gün geldi ve havaalanına doğru yola çıktım.

Work and Travel Facebook sayfası ve grubu aracılığı ile aynı yerde hatta aynı departmanda çalışacak bir arkadaşımda olmuştu üstelik! Havaalanında ilk defa yüz yüze tanıştık ve tanıştığımız bir diğer arkadaşla uçağa doğru yol aldık. Hayatında ilk defa uçağa binecek birinin ilk yolculuğunu Amerika’ya yapması gerçekten büyük cesaret. Bir sürü aktarmalar, türbülans ,rötar vs. vs. derken yolun sonuna geldik 🙂 WELCOME TO THE USA!

Amerika kısmını 2. bölümde “Korkuları Atın ve En Az 1 Kere Work and Travel’ı Deneyin” başlığı altında yazdım, devamını orada okuyabilirsiniz.

MELODİ BUKET KANLIOĞLU

Yorumlar

comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*