Amerika’daki Unutulmaz Anlarım

Öncelikle herkese merhaba. Work and travel deneyiminin, hayatın bir dönemeci ve ne kadar zor geçse bile edinilen deneyim açısından kaçınılmaz bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Work and travel belge toplamasından ilk Amerika’ya ayak bastığın haftaya kadar tatlı bi heyecan ve milyarlarca soru işaretleri arasında koşusturmaca şeklinde geçiyordu. İş görüşmeleri acaba vizeden red yer miyim, ortalamam yeter mi, ( abi 1.80 ile vize alan olmuş mudur) vs . soru işaretleri tatlı bir heyecan uyandırıyor insanda .

İlk gün uçaktan indim ve yarı akıllı telefonu kaybederek başladım. Housing’e geldiğimde yer olmaması sorunu vs derken ufak bi karamsarlık başlamıştı. İşimin testler oryantasyon vs nedeniyle 10 gün geç başlaması cep harçlığımın azalması felan iyice dedim Ali geçmiş olsun bu yaz da böyle bitti. Neyse 12. gün ilk iş günümdü ve harkulada insan olan patronumla tanışmam ve çok kafa iş arkadaşlarım benim için dönüm noktası olmuştu. Patron yani Baba dediğimiz adam J1’leri koruyan hatta hatalarımızı bile yüzümüze yansıtmayan melek gibi bi insandı ve her konuda da destek oldu ona büyük saygılarımı sunuyorum. Özetle güzel bi deneyimdi grocery’de çalışmak lavobaya gidip 30 dakika telefonla oynamak, market içi kaçamak Türkçe anons yapmak, denemek istediğimiz ürünü ufak tefek hasar aldırıp “Damage” damgası vurdurup -18’de yemek, produce’ta olan arkadaşlardan bir çok çesit meyve yemek marketin backstorunda kartonların arkasında goygoy yapmak ve de binbir türlü Ali Cengiz oyunu yaparak fresh air yani sigaraya kaçmak kesinlikle denenmeli.

Ali Hastürk
Ali Hastürk

Travel ise bi o kadar karışık ama bi o kadar da eğlenceliydi . İlk başında planladığımız ve hatta bileti aldığımız Bahama turunun tarihi gelene kadar Santa Rosa > Orlando > Miami rotasyonunu izleyip Miami’den tura katılmak üzere yola çıkmıştık ve büyük bi beyecanla eşyalarımızı alıp cruise gemisinde sıramıza geçmiştik fakat vize tarihleri nedeniyle ülke dışına çıkamadık ve biletimiz yandı. Planlar alt üst olunca derhal seyehat acentasını arayıp biletimi erkene almıştım, moral bozuk arkadaşlarımızla aramızda ufak tefek sorunlar felan dönüyordum yani Türkiye’ye. Uçağım yeni tarihi 1 gün sonrayaydı o geceyi de hava limanında geçirme kararı aldık ve rental car kısmında oturup bekledik. O sıra farklı rotasyon izleyen ve can dostlarımdan olan arkadaşım bekle hemen nereye gidiyorsun geliyoruz hava limanına dedi uçağıma 8 saat kala geldiler ve yeni bi plan yaptık. Tek sorun benim biletimi nasıl değiştireceğim idi. Yine acentaya ulaştık fark icin 400 dolar istedi yani plan suya düşmüştü, ta ki Delta Airlines’ı arayıp bizi 1.5 saat dinledikten sonra hiç bir ücret almadan biletimi değiştirtene kadar (I love you Delta call centerdaki bayan ) ve travel yeniden başladı. 1 hafta Miami ve 8 gün New York olmak üzere harika bi travel oldu. Fakat hala New York’a borcum olduğunu düşünüyorum ve bir sonraki sefer her yerini didik didik gezieceğim.

Unutulmaz Anlarım

New York gezisinin son kısmı para sorunu nedeniyle hava limanında geçti. Engelli tuvaletine toparlayarak girip duş almak paha biçilemez.

İlk hafta sahile giderken markette havlularla dururken bir amcanın gelip havluları görüp plaja mı gidiyorsun fakat çok uzak demesi ve bizi arabanın kasasına atıp sahile bırakması ve 1 saat sonra bastıran sağanak yağmur üzerine dönüp yolda bizi araması ve eve bırakması (abi büyüksün ) insanlık ölmemiş.

Miami’de akmak gazım biter ve önüme gelen abiden çakmak isterim. Bir de nolsun abi bana bakıp Türk müsün demez mi şans işte ?(#Türkler her yerde)

Miami = Vice City haritası bilen kaybolmaz

Son olarak bi kac puf nokta :

* En başta sabırlı olun alıştıktan sonra keyfi çıkacaktır.
* New York’ta bi süre bulunucaksanız sigaranızı geldiğiniz eyaletten alın kesin bilgidir.
* Kredi vs ödemeyecekseniz kesinlikle o parayı çatır çutur yiyin gezin .
* Amerikalı olanlara önyargılı yaklaşmayın hepimizin iyi ve kötüleri vardır.
* Kaldığınız yerde varsa kesinlikle What a burger a gidin. 2 numaralı menüyü isteyin ( Double what a burger )

Biraz acele oldu aklıma gelenleri yazdım biraz da ironik yazdım umarım iş görür

2014 Publix Market Grocery Dep. Santa Rosa/FL

Ali Hastürk

Yorumlar

comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*