4 Kez Work and Travel Yapan Çılgın

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba arkadaşlar. Belki hatırlayan arkadaşlar vardır. Ben 3 kez work and travel programına katılıp, son yılında 13000 dolar yapan arkadaş…. Ve söz verdiğim gibi hikayeye kaldığım yerden devam ediyorum. Bu yazımda 4 ayda nasıl 20000 dolar yaptığımı, kendi şirketimi kurduğumu ve nasıl M.B.A.’e başladığımı anlatacağım. Sitedeki ilk yazımından itibaren tüm work and travel maceralarımı okumak isterseniz “Amerika’da İlk Yıl Acemiydim” sayfasından başlayabilirsiniz.

Can Harmanşah - Türkiye
Can Harmanşah – Türkiye

İsterseniz hikayenin hemen başına dönelim. İlk yılımdan itibaren yaşadıklarıma, Work and Travel programına nasıl başladığıma ve bana kattıklarına, benden aldıklarına yazılarımda değinmiştim. Okumayan arkadaşlar var ise bir göz atıp (başlangıç seviyesi için daha faydalı olacaktır) son yılımı okumaya öyle başlasınlar….

4. WAT Maceram

Okuldan mezun olmuştum neredeyse. Vizede sorun yaşamamak adına son bir ödev dersi aldım. 4. kez olmasına rağmen vizede hiçbir problem yaşamadım (vizeye ne kadar erken girerseniz şansınız o kadar yüksek genelde son ayda red verebiliyorlar). 3-4 ay toefl’a hazırlanmıştım. Work and travel’dan sonra amacım yüksek lisansa başlamaktı (Eminim bir çoğunuzun aklında da vardır). Gelmeden önce bütün planlarımı 3-4 yıllık süreç için yapmıştım. İşim iyiydi. Daha önceden çalıştığım yerde çalışacaktım. Ayrıca kuzenime de job offer almıştım. Kendisi resimdeki tatlı çocuk  (şu anda Slovakya’da erasmus’ta)

Work and Travel - Can'ın Maceraları
Work and Travel – Can’ın Maceraları

Çok para kazancağımı biliyordum ama patronların yanlışlıkla ekstra yedi j1 garson aldıklarından haberim yoktu (7 ekstra garsonun hepsi erkek bu arada). Planlarım alt üst olmuştu. Çok para yapıp Amerika’da yükseklisansa başlayacaktım. Başka şansım yoktu (Türkiye’ye dönüp askere gidip bir yerlerden torpil aramak istemiyordum). Her zaman fırsatları kovalamışımdır. Eğer bir fırsat bulamadıysam da kendim yaratmaya çalışmışımdır (Çiğ köfteciden kovulsam da örümcek işinden iyi para vurmuştum).

virginia-sirket

Yeni Bir İş Fikri

Bir arkadaşımın da aklına girerek büyük bir araba almaya (3000 dolar) ve havaalanlarına Work and Travel öğrencileri için transportation hizmeti vermeye karar vermiştik. Şehirdeki bütün otelleri dolaşıp afiş asıyorduk. Ulaşabilceğimiz kadar kişiye ulaşmamız gerekiyordu. Yaklaşık bir ay boyunca gece gündüz araba sürdüm. Yeri geldi 3 Çinli çocuk getirdim. Günü geldi 6 tane Litvanyalı kız (ücretler kişiye göre değişmiyor bu arada). İnanılmaz çevre yapmıştım. Daha sonra bir araba daha aldık derken derken iş büyüdükçe büyüdü. Şirketin adını EL2RCO turizm yapmıştık. Şirket kurmak çok pahalı değil burada bu arada.

 

 

4 Kez Work and Travel
4 Kez Work and Travel

New York’a, Niagara Falls’a, Washington DC’ye, Miami’ye turlar yapmaya başlamıştık: work and travel turları. Haftada 3-4 gün restorantta çalışıyordum. Geri kalan günler hep geziyordum. Kuzenimi muavin yapmıştım (seneye ortak yapacağım bu işler böyledir muavinsindir şöför olursun). Gezerek para kazanıyordum. Çevre genişledikçe daha çok kazanıyorduk. Şehirde bir otelin salonunu kiraladık ve international partiler düzenliyorduk. Erkekler 5 dolar, kızlar 3 dolar. Bira 5, patron tekila 8 (gereksiz bilgi verdik gene). Bir şekilde yeni fikirler geliyordu aklıma. Eğlence parkı biletlerini orada çalışan öğrencilerden alıp satmaya başlamıştım. Yaklaşık 200 bilet satmışım (birçogunuz küfretcektir ama standart bir wat öğrencisinin 3 ay boyunca kazanacağı parayı sadece bilet satarak yaptım). Alıp satma işinde iyiydim nede olsa daha önce örümcek alıp satmıştım Eskişehir’de (Eskişehir’in soğuğunda ölür o örümcek 3 günde). Örümcek adam diyorlardı önceden şimdi Mr. Can diyorlar sadece. Sonra başka şehirlerden öğrencilere alışveriş turları düzenliyordum. Bulunduğum şehirde çok fazla outlet vardı. Burdan da başka şehirlere party tour’lar yapıyordum. Kısacası club’a kızlarla gidip para alıyordum (alkollü iken araba kullanmayın dans edebilirsiniz ama). Kısacası önüme gelen her fırsatı değerlendirdim.

Tek bir hedefim vardı. Vizemi öğrenci vizesiyle değiştirip M.B.A. programına başlamak. Bu arada aşk hayatına dönelim. Her yıl aşık oluyordum nede olsa. Tek değişen yengenizin ülkesi idi. Gene aşık oldum. Umarım da evlenirim (bu arada 3 eski sevgilimden ikisi evlenmiş, 1’id e nişanı takmış Allah mutlu mesut etsin; diğerlerini de god bless)

can-harmansah-4-wat

3 yıl önce hi, how old are you ile başlayıp şimdi ise toefl’dan istediğim puanı almıştım. Kendi şirketimi kurmuştum. Ve yeterli parayı kazanmıştım. Ne de olsa fırsatlar ülkesiydi. Çalıştığın uğraştığın sürece renginin, dininin, yaşam tarzının önemi yoktu. İnsana verilen saygı çoktu.. ( tmm mr.obama )

Bugün Modern Management dersinden çıktım. Merak eden arkadaşlar vardır belki. Sınıf arkadaşlarım iş adamları, yöneticiler, iş kadınları, asker emeklileri idi. Sınıfta tek 20’li yaşlarda olan benim ve yabancı olan (muhtemelende en yakışıklı). Burada sınıflar da farklı. Herkesin bir hikayesi var. Dersten hiç sıkılmıyorsun. Sanki arkadaşlarınla buluşup sohbet ediyor gibisin. Patlamış mısır da veriyorlar okulda (şaka yapmıyorum).

Work and Travel Bana Çok Şey Kattı

Work and Travel” hakkında ne anlattın kardeşim ya bize hayatını anlatıyorsun diyebilirsiniz. Bize iphone nasıl alınır, mc donald’s kaç saat iş verir, hangi eyalette ortam iyi, 21 yaşı sıkıntı olur mu diyebilirsiniz. Şu anda elde ettiklerimin hepsini wat aracılığı ile gerçekleştirdim. 3 ay katlanıp, iphone alıp dönmeyi değil de, zorluklar ile mücadele etmeyi öğrendim. Daha fazla nasıl overtime yaparım, para harcamadan yaşarımı değil de, hayatımı yaşamayı fırsatları, yaratmayı öğrendim. Ortamlara akıp kendimi kaybetmeyi değil de, gerçek sevgiyi anlamayı yaşamayı öğrendim.
Kimliğim, yaşım hep değişti ama ben hep 18 yaşında kalmayı tercih ettim. Hala bilgiye gelişime açım hayatı yaşamaya tadını çıkarmaya devam etmek istiyorum. Hayal kurmayı ve onları gerçekleştirmeyi öğrendim.

Umarım hepinize faydalı olmuşumdur. Diğer yazılarımda Work and Travel konusuna yeterince değindim. Göz atmanızı öneririm. Ve unutma senin sadece bir hayatın var. Bir hayalin var ise şimdi başla, nerede olursan ol başla, korkuyla başla, acıyla başla, şüphelerinle başla. Ellerin titrese de başla, sesin titrese de. Bir şekilde başla. Başla ve asla durma…..

Start where you are and with what you have .. Just start ..

CAN HARMANŞAH

Yorumlar

comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*