4. Kez Work and Travel Vizesi Almaya Gidiyor

HAVE A NICE TRIP şahsen 3 kez duyduğum, Mart ayında 4. kez duyacağım, Amerika vizesi habercisi sihirli cümle… hepinize nasip olsun inşallah. Tekrar merhaba arkadaşlar, evet ben 3 kez giden, son yılında 13000 dolar kazanan arkadaş… Hikayenin başını bilenlerden öğrenebilirsiniz.

Bir çok arkadaş artık Work and Travel sürecinin son aşamasına gelmiş ama gördüğüm kadarı ile vize olayını çok gözünde büyütüyor. Hem sizi biraz rahatlatmak adına hem de Mart ayında başlayacak Work and Travel vizesinin sürecini daha iyi anlamanız ona göre hazırlanmanız adına bir yazı yazdım. Zaten işin prosedürünü, evrak olaylarını vs. Work and Travel şirketleri anlatacak hatta halledecekler. Kişisel örnekler vererek gitmeye çalıştım ki süreç daha iyi anlaşılsın..

1 ) DİL SEVİYESİ

Amerika vizesi için en önemli etkendir. Program sizden en az orta seviye bir İngilizce ister ki konsolosluk da soracağı sorularla bunu görmek isteyecektir. Sizden olağanüstü bir İngilizce istemeyecekler. Soruları anlayıp yes/no’dan öteye gidebilecek bir İngilizce ile cevaplamanız yeterlidir. Gelebilecek sorular da çok basit. İnternetten araştırıp da gelebilecek soruları bulabilirsiniz. Sen 3 kez gitmişsin tabi sana basit gelecek demeyin ilk vizemi aldığım sene ablamın yaşını yanlışlıkla 12 demiştim. Sonuç have a nice trip.

2 ) NOT ORTALAMASI

Süreçteki 2. en önemli etkendir. Evet bazen WAT şirketleri 2 not ortalamasının altında öğrenci alabiliyor. Öğrencinin İngilizcesi fena değildir vize alma potansiyeli vardır alır. Ortalama önemli olsa da altın kural değil arkadaşlar . 2 cümle kuramayıp 3 ortalamaya sahip olmak bir işe yaramayacaktır. 2. gidişimde konsoloslukta bir kızla tanışmıştım adını unuttum şirin de bir kızdı. Not ortalaması 1.57 ama nasıl istekli 1-2 haftadır sorulara çalışıyorum falan dedi. Neyse izliyorum herkesin 2 dk sürmüşken kızın 4-5 dk olmuştu dedim yazık oldu kıza o kadar da istiyordu derken sonuç “see you in the USA..

3) SON SINIF ÖĞRENCİLERİ

Arkadaşlar evet Amerika daha güzel. Work and travel en kolay yöntem Amerika’ya gitmek için ama lütfen son yıl gidip kaçak yerleşmeyin. Neyse konu başka yere gidiyor hayır tam da nedeni bu. Konsolosluk sizin programın kuralına uymanızı istiyor geri dönmenizi o yüzden de mezun olacak öğrencilerden geri döneceklerine inandıklarına veriyorlar Work and Travel vizesini. Belli başlı nedenler arıyorlar. Ben hep dönünce master’a başlayacağım diyordum. Bir arkadaş işe girecem diyor vs. Son senem de Ankara konsoloslukta bir çocukla tanıştım sohbet açıldı. Başladı sormaya kardeş ortam nasıl sen gitmişin bilirsin kızlar nasıl (o zaman söyleyemedim ayıp olmasın diye o kafayla gidersen senden olmaz zaten kardeşim kaliteli adama her yerde ortam var) neyse. Dedim nişanlı adamsın ne soruyorsun bunları. Yüzük falan var parmağında çünkü. Dedi ya kardeşim bu sene son senem dönünce evleneceğim diyeceğim o yüzden yüzük taktım dedi. İlginç bir taktik.
Sonuç: Bilmiyorum da inşallah alamamıştır o arkadaş :D:D bi kır düğünü yapar artık

4) GÜLER YÜZ ve MANTIKLI CEVAPLAR

Öncelikle kasmayın. Turist vizesı almıyorsunuz. Emin olun konsolosluktaki görevliler vizeyi vermek için elinden geleni yapıyorlar; ki zaten şirketler vize alamayacağını düşündüğü öğrenciyi kayıt almıyorlar. GÜLER YÜZ.. Karşınızdakinin de insan olduğunu unutmayın gülün arkadaşlar heyecan illa ki olacaktır ama pozitif olmak size ve vize almanıza çok yardım edecektir. Konsolosluk ortamı sizi kasmasın. Çevrenizdekilerle sohbet edin tadını çıkarın. Onun dışında sorulara muhtemel wat öğrencisinin vermesi gereken cevapları verin neden gidiyorsun? Amerikan kültürü (para kazanmak değil ) dil geliştirmek (öğrenmek değil) vs.

5 ) Şansızlık olabılır.. HAYIR OLAMAZ..

Ben şansa pek fazla inanan biri değilim. İnsan kendi şansını kendisi yaratır ve azaltır ya da arttırır. O zaman şöyle diyelim oldu ki alamadınız 1 kez daha deneyin (ortalama ve İngilizce her ikisi de çok kötü değilse). İlk gittiğim sene en yakın arkadaşım heyecan yapıp 2-3 soruyu yanlış anlamış. Kendisi okuyorsa adını vereyim de gıcık olsun. Vereyim mi kanka 🙂 Neyse şimdi sevdiği kız falan vardır rezil olmasın.. Neyse alamamıştı. Bir kez daha girdi çok rahat aldı. Rezil olcak da bir şey yok adam aldı mı aldı. Amerika’da Bahama’da jakuzide viskiyi o içiyordu özgüvenini yitirip 2.kez denemeyen arkadaş değil.. Demem o ki Allah’ın hakkı 3’tür. Kasmayın güler yüz, sonuç “enjoy your whiskey mustafa 🙂

work-and-travel-vizesi-4kez6, 7… diye uzatmak istiyorum çünkü uğurlu rakamım 7 ama inanın o kadar büyütecek bir şey değil.. Normal şartlarda % 95 almanız muhtemeldir. İster İstanbul’da girin ister Ankara’da.. İnanın isteyin ve eğlenin..
Amerika’ya gidiyorsunuz…

Herkese şimdiden HAVE A NICE TRIP !!!

Can Harmanşah

Can’ın diğer yazılarını da okuyabilirsiniz. İlk yazısı için “Amerika’da ilk yıl acemiydim” başlıklı sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*